Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jen pár kilometrů od Evropy: Džihádisté se vrátili do Maroka a Tuniska

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Barcelona - Až 100 džihádistů, kteří bojovali v řadách Islámského státu (IS), se vrátilo z Blízkého východu do Tuniska a Maroka. Podle britského listu The Guardian představují pro Evropu značné riziko. Ostatně útoky v Katalánsku jsou toho důkazem.

V době, kdy byl IS na vrcholu, odcestovalo do Sýrie a Iráku na 1600 Maročanů. Přibližně polovina z nich je po smrti. Z Tuniska se do řad IS vydalo asi 1800 chlapců a mužů, což je mezi zahraničními bojovníky v přepočtu na obyvatele nejsilnější zastoupení.

S tím, jak se vidina chalífátu rozplývala a území ovládané IS se zmenšovalo, začali maročtí bojovníci kontaktovat své rodiny a pokoušeli se vrátit domů. Většina z nich byla nasazena na bojištích v Sýrii, kde tisíce mužů, hlavně z řad cizinců, zemřely při bezvýsledných útocích většinou na kurdské jednotky podporované Spojenými státy.

Maročtí představitelé tvrdí, že si situaci kolem navrátilců z řad IS v Sýrii a Iráku dobře uvědomují. Odhadem 90 jich po návratu skončilo ve vězení, ale desítky jich se vytratily do svých měst a městeček. Maročtí bezpečnostní činitelé tvrdí, že se jim podařilo odvrátit několik velkých teroristických útoků plánovaných v Rabatu a Casablance, nicméně jak upozorňuje The Guardian, mají jen omezené prostředky k tomu, aby zabránili marockým teroristům v páchání atentátů v zahraničí.

Pro zpravodajské služby je proto bezpečnostním rizikem také geografická blízkost Španělska i silná marocká komunita v této zemi.

Témata:  Maroko Islámský stát Španělsko

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.