K zemětřesení došlo v marockém pohoří Vysoký Atlas krátce po 23 h místního času (22 h SEČ) v relativně malé hloubce 18,5 kilometru, uvedla USGS, přičemž epicentrum se nacházelo asi 72 kilometrů jihozápadně od Marrákeše, města s přibližně 840 tisíci obyvateli.

Otřesy, které byly nejsilnější za poslední století, srovnaly se zemí řadu budov ve městě Marrákeš, které patří ke známým turistickým destinacím.

Zemětřesení trvalo asi 20 sekund a vyvolalo paniku mezi obyvateli v Marrákeši, Agadiru a dalších městech a otřesy bylo cítit i v Rabatu a Casablance, slabší otřesy ale cítili až v Portugalsku a v Alžírsku.

Poté, co se záchranářům podaří dostat k nejvíce postiženým místům, se podle médií očekává, že počet mrtvých ještě vzroste. Nadále také pokračuje prohledávání sutin a trosek.

K záchranným operacím byly povolány záchranné složky i armáda. Většina mrtvých se nachází v horských oblastech, kam míří nákladní vozy s dekami, lůžky a osvětlením. Záchranné práce ale zpomaluje terén, nýbrž i dopravní zácpy a kamení, které se následkem otřesů sesypalo na silnice.

Země vyhlásila státní smutek a byla jí nabídnuta mezinárodní pomoc. Pracovníci německé civilní ochrany se připravují na případné poskytnutí pomoci Maroku. Podobně se vyjádřila i Británie. Do země mohou zamířit v nejbližších dnech záchranáři i z Izraele a pomocnou ruku nabídli i Lékaři bez hranici, uvedla agentura AP.

Zármutek vyjádřil i generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres. Zraněným přeje brzké uzdravení. OSN je podle jeho slov připravena pomoci obyvatelstvu. Podobnou pomoc nabídla Maroku i Evropská komise.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanem Ghebreyesus zemětřesení označil za bolestné. Také vyjádřil ochotu WHO poskytnout podporu v oblasti bezprostředních potřeb v oblasti zdraví.