Oznámení o rozhodnutí o státním smutku, při kterém budou na všech veřejných budovách staženy vlajky na půl žerdi, zveřejnili po krizovém zasedání marockých představitelů pod vedením krále Muhammada VI.

Pracovníci německé civilní ochrany se připravují na případné poskytnutí pomoci Maroku. Podobně se vyjádřila i Británie. "Sledujeme situaci a nyní se připravujeme na případný odjezd a vyslání pomoci do Maroka," řekl v sobotu dopoledne mluvčí německého Spolkového úřadu pro technickou pomoc (THW).

Dodal, že Maroko žádost o pomoc zatím neposlalo, a bude záviset na tom, jaké záchranné týmy a vybavení si vyžádá. Kromě záchranných týmů může THW poslat také zařízení na úpravu vody.

Británie je také připravena pomoci, oznámil britský ministr zahraničí James Cleverly. "Přišla zdrcující zpráva o silném zemětřesení při Marrákeši v Maroku," napsal Cleverly na sociální síti X. "Jsme v pohotovosti, připraveni pomoci našim marockým přátelům se vším, s čím jen můžeme," dodal.

Zemětřesení s magnitudou 6,8 z noci na sobotu bylo nejsilnějším, jaké zasáhlo severoafrickou zemi za sto let. Nastalo jihozápadně od turisty vyhledávaného města Marrákeš. Zahynulo při něm nejméně 1037 lidí a dalších 1204 lidí bylo zraněno, mnoho z nich kriticky.