Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký experimentální raketoplán prý v září odletí do kosmu, armáda informace tají

Archivní záběr stroje X-37B
Archivní záběr stroje X-37B
Foto: Boeing

Washington - Americký experimentální raketoplán X-37B se prý na začátku září chystá k další vesmírné misi. Do kosmu ho vynese raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. Informaci portálu Space.com ale armáda nepotvrdila.

Mise raketoplán X-37B jsou obestřeny tajemstvím. Pentagon v minulosti opakovaně uvedl, že miniraketoplán slouží pouze jako testovací zařízení pro jiné technologie.

Stroj je dlouhý asi devět metrů, rozpětí křídel má zhruba 4,5 metru a ve vesmíru umí získávat energii pomocí solárních panelů. Zatím poslední misi skončil po více než 700 dnech na oběžné dráze kolem Země letos v květnu.

"V tuto chvíli nemáme ke zveřejnění žádné datum startu," oznámila mluvčí letectva AnnMarie Annicelliová. Letectvo je nicméně na informace o misích raketoplánu velice skoupé, oficiálně zveřejňuje pouze to, že stroj odletěl do vesmíru a že přistál.

Témata:  raketoplán X-37B vesmir USA

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 21:20

Trump telefonoval se Zelenským a Putinem. Šéf Kremlu trvá na nesmyslných požadavcích

Telefonický rozhovor mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem trval přes dvě hodiny a podle obou stran byl velmi přínosný. Ruské státní agentury RIA Novosti a TASS přinesly první informace, podle nichž Putin po skončení hovoru prohlásil, že „jsme obecně na správné cestě“ a že jednání s Trumpem bylo „velmi informativní a užitečné“. Navrhované 30denní bezpodmínečné příměří ale šéf Kremlu odmítnul, naopak Trump po hovoru uvedl, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání o příměří“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?