Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí jestřábi Graham a McCain bouřlivě reagují na novou strategii USA v Afghánistánu

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Washington – Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy budou pokračovat v boji proti teroristům v Afghánistánu, aby se vyhnuly nepřijatelným důsledkům rychlého stažení americké armády ze země. Senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham, který patří k předním představitelům zahraničněpolitických jestřábů, jej za to chválí, zároveň ale přidává jedno varování.

Trump už v jednom ze svých prosincových projevů oznámil, že má v plánu zvýšit přítomnosti americké armády v Afghánistánu. To se teď promítlo v novém plánu, který byl představen v noci na dnešek SELČ. Graham jeho plán ocenil a dodal, že Trumpova stopa snad konečně ukončí nejdelší americkou válku, kterou v Afghánistánu USA vedou.

„Budu bojovat ... zuby a nehty, abychom se ujistili, že v Afghánistánu neprohrajeme, jako se to stalo v Iráku," řekl Graham pro Fox News. „Právě to, co udělal prezident Obama v Iráku, bylo zanechání veškerého dobrého vojenské poradenství."

„Prezident Trumpovi nechybí bystrost a morální odvaha poslouchat své generály a raději se s nimi radit, než rozhodovat politicky," pokračoval Graham. „A já jsem tak pyšný, že na rozdíl od Obamy, prezident Trump poslouchá své generály,“ chválí jeho rozhodnutí senátor.

Graham ale zároveň varoval své politické kolegy, kteří by snad chtěli Trumpův plán kritizovat. „A svým kolegům v Kongresu, kteří budou chtít plánu říci 'ne', musím říct, že příští 11. září bude vaší chybou, ne vinou prezidenta Trumpa, pokud smetete tento plán ze stolu. Protože je to solidní plán,“ vzkazuje jeden ze známých amerických jestřábů.

Přestože Trump nezmínil přesné počty týkající se návrhu na zvýšení počtu vojáků, americká média uvádějí, že plánuje vyslat další 4 000 vojáků, kromě 8 400 příslušníků armády, kteří jsou již nasazeni v Afghánistánu. Během svého projevu Trump také zdůraznil, že USA nebudou „znovu budovat s národy", ale místo toho budou „zabíjet teroristy".

„V Afghánistánu se věci změní. Opravdu věřím, že to bude fungovat, ale nebude to snadné. Budou se snažit překonat naši vůli. A prezident Trump projevil vůli postavit se radikálnímu islámu, Ale přátelé, oni přijdou za námi, budou se snažit rozbít naši vůli. . " dodal Graham.

Trumpa za jeho plán chválí také další významný republikánský senátor a hlasitý kritik současné administrativy John McCain, podle kterého udělal prezident krok správným směrem. Poukazuje na to, že se válka táhne už 16 let a že je nyní třeba udržovat správnou úroveň úsilí a na místě spolupracovat s afghánskými orgány i spojenci a regionálními partnery.

„Zároveň musí Kongres splnit svou odpovědnost za dohled nad válkou v Afghánistánu a poskytnout potřebné prostředky. Výbor pro ozbrojené služby v Senátu bude v tomto ohledu nadále plnit své zvláštní povinnosti. Kongres má sehrát roli v tom, aby dostal mladé muže a ženy do bezpečí, a my máme v úmyslu tuto zodpovědnost vykonávat. Cesta, která je před námi, nebude snadná, ale Amerika a svět si nemohou dovolit, aby Afghánistán dostal pod kontrolu Taliban a další teroristické organizace,“ uvedl v reakci na Trumpova slova na svém facebookovém profilu,

Témata:  Donald Trump John McCain U.S. ARMY Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.