Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouské a francouzské firmy na mzdách v ČR šetří, myslí si Sobotka

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Vláda.cz

Salcburk - Francouzské a rakouské firmy v Česku platí pracovníkům 30 či 40 procent mzdy, kterou dávají lidem ve své zemi. Zahraniční společnosti na zaměstnancích v ČR šetří, tvrdí český premiér Bohuslav Sobotka. Zahraniční společnosti podle něj velkou část peněz vyplácejí na dividendách a část z toho by mohla v Česku zůstat „v podobě mezd".

Premiér to dnes řekl novinářům před schůzkou s rakouským kancléřem Christianem Kernem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Salcburku. S oběma politiky chce mluvit o sbližování výdělků a životní úrovně na východě a západě unie.

„Francouzské a rakouské firmy u nás platí třicet, čtyřicet procent toho, co platí ve svých mateřských zemích. Pokud Francie, Rakousko a další země mluví o sociálním dumpingu, o tom, že naši zaměstnanci se podbízejí z hlediska nízkých mezd na jejich pracovním trhu, tak ty nízké mzdy u nás jsou dány také tím, že jejich firmy na mzdách v ČR šetří," vysvětluje Sobotka.

O údajném sociálním dumpingu by spolu měli dnes v Salcburku jednat šéfové vlád Rakouska, ČR, Slovenska a Francie. Sobotka se ještě před tím sejde s Macronem, poté i s Kernem. Podle premiéra by vlády Rakouska a Francie měly vnímat, že by se jejich firmy „neměly podílet na mzdovém dumpingu" a měly by zvyšovat výdělky.

„Zejména v rámci koncernu je jasně vidět, že lidé, kteří mají stejnou produktivitu práce, odvádí podobnou práci na různém místě v Evropě, tak mají velký rozdíl v platech," podotkl předseda české vlády. Před týdnem premiér uvedl, že při nynějším tempu by české výdělky dohnaly ty francouzské za 222 let. České příjmy odpovídají asi třetině německých, čtvrtině dánských a pětině lucemburských příjmů.

Témata:  Bohuslav Sobotka platy Rakousko Francie

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy