Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slováci kladně hodnotí protifašistické povstání za války, Kotlebovci netají svou nechuť

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Zahájení Slovenského národního povstání (SN 29. srpna 1944 si Slovensko, které bylo za války pod silným vlivem nacistického Německa, každoročně připomíná státním svátkem a oslavami. Výrazná většina Slováků v průzkumu vyjádřila hrdost na ozbrojenou protifašistickou revoltu.

SNP sice skončilo porážkou povstalců, pomohlo ale Slovensku, aby se zařadilo mezi členy vítězné protinacistické koalice.

85 procent respondentů se přihlásilo k tomu, že SNP bylo výrazem odporu Slováků proti fašismu, a proto by obyvatelé měli být na něj hrdí. Naopak jen devět procent dotazovaných se ztotožnilo s názorem, že SNP bylo povstáním vůči vlastnímu státu a že je třeba ho hodnotit negativně. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro veřejné otázky.

Vůči SNP se již dříve vymezila LSNS, která se hlásí k válečné Slovenské republice. Šéf strany a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba před dvěma lety čelil kritice za to, že v den výročí zahájení SNP visely na budově jeho úřadu v Banské Bystrici černé vlajky. Úřad v reakci tvrdil, že šlo o vzpomínku na oběti SNP.

Podle sondáže SNP kladně hodnotí až téměř tři čtvrtiny příznivců LSNS, která je podle jiných průzkumů veřejného mínění třetí nejpopulárnější politickou stranou na Slovensku.

Témata:  Slovensko průzkumy II. světová válka

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy