Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při násilí v Barmě už zemřelo sto lidí, tisíce obyvatel prchají do Bangladéše

Násilí
Násilí
Foto: Pixabay

Rangún - Násilí, které propuklo v pátek v barmském Arakanském státě současně s koordinovanými útoky muslimských povstalců na policejní stanoviště, si už vyžádalo na sto mrtvých.

Úřady z oblasti evakuovaly kolem 4000 nemuslimských vesničanů a tisíce příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů dnes pokračuje v útěku do sousedního Bangladéše, napsala agentura Reuters.

Ozbrojené střety, do nichž se proti stovkám povstalců zapojila armáda, se během soboty rozšířily na řadu míst Arakanského státu, který leží na západě Barmy a na severu svého území sousedí s Bangladéšem. Neostřejší boje se podle Reuters v sobotu odehrávaly v blízkosti města Maundo.

Podle údajů zveřejněných vládou počet obětí na životech stoupl na 98. Mezi mrtvými je podle úřadů již od pátku jen 12 příslušníků bezpečnostních sil, zatímco množství zabitých rebelů stouplo na osm desítek.

Vleklý konflikt v Arakanském státě se naposledy výrazně vystupňoval loni na podzim. Podobné útoky povstalců tehdy měly za následek rozsáhlé tažení ozbrojených sil proti Rohingům, kvůli jehož tvrdosti byla barmská vláda obviňována ze závažného porušování lidských práv. Z domovů ze strachu tehdy uteklo 87.000 Rohingů.

Témata:  Barma násilí

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy