Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Japonsku zavládlo zděšení: Severní Korea odpálila raketu. Vyhledejte úkryt!

Vlajka Japonska
Vlajka Japonska
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Tokio - Severní Korea dnes ráno uskutečnila svůj první test balistické rakety vyvinuté pro vojenské účely, která přeletěla Japonsko. Na ostrově Hokkaidó nastala panika. Mnozí přiznali, že netušili, co vlastně dělat.

V 06:12 místního času severokorejská střela schopná nést jadernou nálož dopadla do Pacifiku asi 1180 kilometrů od břehů Hokkaidó.

Ai Onoderovou na ostrově Hokkaidó probudilo dnes v 06:02 místního času (pondělí 23:02 SELČ) pípnutí zlověstné textové zprávy na mobilním telefonu: "Přelet rakety. Přelet rakety. Severní Korea podle všeho odpálila raketu. Vyhledejte úkryt v pevné budově či v podzemních prostorách."

Onoderová v záchvatu paniky pustila televizi. Na všech kanálech blikala stejná zpráva: "Před okamžikem očividně přeletěla nad touto oblastí raketa. Pokud najdete nějaké podezřelé předměty, prosím, nepřibližujte se k nim a ihned přivolejte policii nebo hasiče."

V mnoha severojaponských městech se rozhoukaly sirény a tlampače.

"Cítili jsme bezmoc, protože při přeletu rakety nad japonským územím jsme nemohli dělat vůbec nic," prohlásil zaměstnanec nakladatelství Hiroaki Kumasaka (38), který se na tokijském nádraží chystal na pracovní cestu na sever země. "Poslal jsem rodině zprávu, že v Japonsku už není bezpečno," svěřil se agentuře Reuters.

Cestující, kteří v tu dobu stáli na jedné ze stanic metra v Sapporu, si vyslechli lakonickou zprávu: "Provoz narušen z důvodu odpalu balistické rakety." Krátce se zastavil také provoz vysokorychlostních vlaků mířících z Tokia na sever a železničních spojů na ostrově Hokkaidó.

Američan Andrew Katz (24), který vyučuje angličtinu ve městě Kuširó na ostrově Hokkaidó, uvedl, že měl strach z možné odpovědi Japonska a Spojených států.

Učitelka v mateřské škole Juki Hiwatariová podobně jako další Japonci zdůraznila, že země není na něco podobného připravena. Hiwatariová uvedla, že školka sice má podrobné plány reakce na zemětřesení a další přírodní katastrofy, ale nikoli na případný raketový útok.

Témata:  Japonsko Severní Korea severokorejské zbraně

Související

Aktuálně se děje

28. února 2026 20:18

Halina Pawlowská prozradila, s čím musí doma bojovat. Její partner má zásadní problém

Spisovatelka a moderátorka Halina Pawlowská oslavila sedmdesátku a při té příležitosti udělala na svých sociálních sítích vzácnou výjimku. Ačkoliv se svými fanoušky běžně sdílí řadu soukromých postřehů, její dlouholetý partner, producent Karel Czaban, se objektivu fotoaparátu spíše vyhýbá. Tentokrát se však na společném snímku z restaurace objevil v celé své kráse.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Alíréza Aráfí

Írán po zabití Chameneího povede tříčlenná rada ajatolláha Alírézy Aráfía

Írán oficiálně oznámil zřízení tříčlenné přechodné rady, která převzala správu státních záležitostí po zabití nejvyššího duchovního vůdce, ajatolláha Alího Chameneího. V neděli byl do tohoto dočasného orgánu jmenován ajatolláh Alíréza Aráfí, vlivný člen ústavního dozorčího orgánu. Spolu s ním radu tvoří úřadující prezident Masúd Pezeškiján a šéf soudní moci Gholám-Hosejn Mohsení-Edžeí.