reklama

Nejcennější předmět

Server s odkazem na dokumentární snímek „Children on the Frontline" uvádí, že jsou pro mnohé uprchlíky chytré telefony tím nejcennějším, co mají. Pomáhají jim zůstat v kontaktu se svým starým životem a zorientovat se v tom novém.

Hala, uprchlice ze Sýrie, v dokumentu toto potvrdila. „Chápete, proč je tenhle telefon tak cenný? Je v něm všechno. Je tu celá moje rodina, celý můj svět."

Jak server vysvětluje, Hala utekla ze Sýrie poté, co byl její manžel unesen skupinou Islámský stát (IS). Vzala proto svoje dcery a skrze Turecko se dostala do Evropy. Nyní žije v Německu a bojí se, že svou rodnou zemi už nikdy neuvidí. Telefon pro ni představuje jediný způsob, jak se s manželem může spojit.

Server podotýká, že krom kontaktu s rodinou a dalšími lidmi, které uprchlici zanechali v domovské zemi, telefony slouží i dalším účelům, což z nich činí „jeden z nejdůležitějších předmětů pro vysídleného člověka. Jsou tak důležité, že nevládní organizace v uprchlických táborech už standardně lidem rozdávají nabíječky."

Důležité jsou mapy i internet

Jeden z uprchlíků například popisuje situaci, kdy jemu a dalším lidem telefon zřejmě zachránil život. Na lodi mezi Tureckem a Řeckem jejich lodi přestal fungovat motor. Díky GPS navigaci v mobilu byl ale schopen zjistit, kde se nachází, a následně kontaktoval pobřežní hlídku.

Další uprchlík pak podle serveru zdůraznil: „Naše telefony a power banky jsou pro naši cestu důležitější než všechno ostatní. Jsou dokonce i důležitější než jídlo."

Díky internetu v mobilu a sociálním médiím pak jsou uprchlíci schopni zůstat v kontaktu s příbuznými nebo získat cenné rady od lidí, kteří již cestu podstoupili.

Server podotýká, že použití chytrého telefonu může také snížit závislost uprchlíků na pašerácích. „Na druhou stranu jich tyto zločinecké skupiny také využívají. Mnoho z nich propaguje své služby na Facebooku, kde zakládají stránky jako ‚Pašování do EU', aby si našli zákazníky a propagovali speciální nabídky," dodává server.

reklama