Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

60 milionů lidí je ohroženo otravou z pitné vody. kde je situace nejhorší?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Na světě existuje celá řada oblastí, kde mají lidé jen velmi omezený přístup k vodě. I tam, kde takové sucho není, však existují problémy. Nejnovější studie švýcarských vědců odhalila, že jsou desítky milionů lidí bezprostředně ohroženy vodou obsahující jedovaté látky.

Vysoká koncentrace toxického minerálního arzénu byla nalezena v podzemních vodách pod obrovskými částmi Pákistánu, což znamená, že existuje až 60 milionů lidí, u kterých hrozí vážné riziko otravy arsenem z kontaminované vody.

Nový výzkum zveřejněný v časopise Scientific Advances, ze kterého cituje server IFL Science, se zaměřil na vzorky získané v letech 2013 až 2015 z téměř 1 200 čerpadel podzemní vody v pákistánském údolí kolem řeky Indus, který bývá považován za jednu z kolébek civilizace.

Obzvláště alarmující situace panuje v oblastech na jihu a východě této jihoasijské země. Mnoho vzorků vody obsahovalo více než 200 mikrogramů arzénu na litr. Nejvyšší zaznamenané hodnoty byly dokonce 500 mikrogramů na litr. Z podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je přitom nebezpečná koncentrace už 10 mikrogramů na litr a cokoliv vyšší než 50 mikrogramů na litr by mělo být považováno za akutní nebezpečí.

„Toto je alarmující číslo, které demonstruje naléhavou potřebu otestovat všechny studny pitné vody v oblasti planiny kolem řeky Indus," uvedl hlavní autor studie Joel Podgorski, geofyzik ze švýcarského Federálního institutu vodních věd a technologií (EAWAG).

Otrava arzénem přitom není žádná legrace. Příznaky akutní otravě mohou zahrnovat zvracení, bolest břicha, průjem, necitlivost a pocity brnění. Dlouhodobé vystavení dokonce i nízkým koncentracím může způsobit poruchy jater, ztrátu funkce kardiovaskulárního systému a ledvin, vývojové vady, neurotoxicitu, diabetes a různé formy rakoviny.

Příčina kontaminace je přirozená. Arzén se vylučuje z hornin a sedimentů, přičemž malé množství se rozpouští v podzemních vodách v důsledku povětrnostních vlivů. Anorganické soli arsenu jsou zcela bez chuti a bez zápachu a jsou pro člověka extrémně toxické.

Kontaminace podzemních vod arzénem je rozšířeným problémem v řadě zemí, včetně USA, Argentiny, Chile, Mexika a dalších asijských zemí, jako je Čína, Indie a Bangladéš. Jen v Bangladéši je podle WHO ohroženo až 45 milionů lidí, kteří jsou vystaveni nebezpečně vysokým koncentracím arsenu.

Témata:  voda Pákistán vědci

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy