Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo bude nepřítelem číslo jedna? Oči se otáčí směrem k Číně

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Peking - Rychlý vývoj Číny a vzestup mocenských ambicí vyvolává v zámoří a jihovýchodní obavy. Prakticky všechny země v regionu byly v minulosti kolonizovány a prošly si dlouhými a krutými boji za nezávislost. Rozpínání Číny tak vidí jako možnou hrozbu státní suverenity.

Mnohé státy jihovýchodní Asie proto vítají americkou vojenskou přítomnost v regionu. V žádném případě nechtějí stát na straně USA proti Číně, ale země jihovýchodní Asie už z dob studené války praktikují taktiku nezainteresované strany a drží se mimo konflikt dvou velmocí. USA tak není žádaným spojencem, ale očekává se od nich, že udrží strategickou rovnováhu.

Oproti tomu je Čína často považována za revizionistickou moc, která má v úmyslu přetvořit regionální uspořádání a bezpečnostní opatření. Čínské nároky v jihočínském a východočínském moři jen dokazují, že země zavádí geopolitiku, která jí bude co nejvíce vyhovovat.

Jaké uspořádání v regionu by se teda Číně líbilo? Podle časopisu The National Interest v první řadě nechce žádnou anti-čínskou koalici, zvláště pokud je vedená Spojenými státy. Za druhé, Čína nestojí o politicky rozdělený a nestabilní region. To by poskytlo cizí moci - zejména USA - záminku k tomu, aby zasahovalo do záležitostí jihovýchodní Asie.

Z pohledu Číny by jakékoli významné zapojení "cizí moci" do jejího sousedství bylo považováno za potenciální hrozbu. Jak už historie ukázala mnohokrát, politická turbulence v jihovýchodní Asii mohou vyvolat vlny proti-čínských aktivit a obětními beránky se stanou zejména Číňané žijící v zahraničí.

Ekonomicky nerozvinutá a roztříštěná jihovýchodní Asie není žádoucí pro Čínu. Z prosperujícího regionu by nejvíc těžila právě země, která je považována za národ globálního obchodu. Proto Čína poskytla všem státům v regionu v minulých letech a zejména během asijské finanční krize obrovskou rozvojovou pomoc. Hlavní prioritou tedy je zabránit oblasti, aby se jako celek spojila s USA nebo Japonskem.

Spojené státy by dlouhodobě nedokázaly udržet konfrontaci s Čínou, pokud by neměly podporu zemí jihovýchodní Asie, které jim poskytnou území pro vojenské základny. Za předpokladu, že region zůstane ve sporu mezi USA a Čínou neutrální, může Čína v této oblasti v konečném důsledku převládat, vzhledem k její rychle rostoucí ekonomické a politické síle a geopolitické blízkosti.

Země jihovýchodní Asie nejsou ale přesvědčeny, že přístup Číny přinese v tomto regionu mír a prosperitu. Hlavním ohniskem problémů se jeví spory o ostrovy v Jihočínském moři. Mezi nedotčenější země patří Vietnam, který do jisté míry vítá intervenci USA za účelem udržet mír a stabilitu. Čína po přímé konfrontaci se Spojenými státy netouží, ale zintenzivňují svoje vojenské operace na sporném území. Chtějí tak ukázat masivní cenu, kterou by USA zaplatilo, kdyby k vojenskému střetu došlo.

Řešení sporu může navíc významně zasáhnout do hospodářství zemí jihovýchodní Asie, protože Čína má za cíl podpořit ty, kteří spolupracují, a naopak vyvíjet tlak na ty země, které vzdorují. Čína také striktně odmítá internacionalizaci sporů v oblasti Jihočínského moře a podařilo se jí úspěšně rozvrátit ASEAN, který představoval v minulosti překážku. Dnes, když je velká část členů ekonomicky závislá na Číně, nemůže sdružení států jihovýchodní Asie jednotně vystupovat.

Témata:  Čína USA ASEAN

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy