Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irácká armáda drží v táboře na severu země přes 1300 žen a dětí mužů IS

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Mosul - Irácké ozbrojené síly drží v táboře pro vysídlené v severním Iráku přes 1300 žen a dětí - rodin bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), informovala dnes agentura AP.

Vzdaly se kurdským silám na konci srpna poté, co irácká armáda extrémisty vytlačila z města Tal Afar ležícího na východ od Mosulu. Ženy a děti nebudou obviněny z žádných zločinů a pravděpodobně budou poslány do svých domovských zemí, uvedly zdroje z irácké armády.

Celkem 1333 žen a dětí pochází ze 14 zemí, hlavně ze střední Asie, Ruska a Turecka. Některé z nich jsou původem i z Japonska a Jižní Koreje.

Do Iráku a Sýrie přicestovaly do samozvaného kalifátu IS desítky tisíc cizinců. Území ovládané IS se za poslední dva roky vlivem tažení iráckých a syrských sil povážlivě zmenšilo.

"V Ázerbájdžánu jsme nemohly praktikovat své náboženství. Nemohly jsme nosil nikáb (závoj zastírající tvář), protože rozvědka měla své lidi všude," uvedla Fajrúz, která původně pochází z Dagestánu. "Dozvěděly jsme se, že v Iráku byl zaveden islám, přijely jsme sem a viděly, že je to pravda. Vedly jsme své životy jako muslimky a byly jsme šťastné, dokud nepřiletěla válečná letadla, která všechno zničila," dodává.

Uvedla dále, že Tal Afaru s ostatními ženami žily od počátku roku 2015. O násilnostech páchaných IS prý nic nevěděly. Ženy ve městě žily až do srpna, kdy irácké síly spustily operaci na osvobození města.

Témata:  Irák Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.