Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec krize? Slovenská koalice podepsala dodatek ke koaliční smlouvě

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Bratislava - Předsedové tří vládních stran na Slovensku dnes podepsali dodatek ke koaliční smlouvě, politická krize tak zřejmě končí. Podle medií z ní vyšli vítězně premiér Robert Fico a jeho sociální demokraté (Smer-SD).

Slovenská národní strana (SNS) po překvapivém vypovězení koaliční smlouvy, která upravuje priority vládních stran a principy jejich vzájemné spolupráce, nejprve požadovala přípravu nového dokumentu. Později ovšem ustoupila a spokojila se pouze s dodatkem.

SNS vyvolala krizi v koalici po propuknutí aféry ohledně přerozdělování evropských dotací, kvůli které po tlaku premiéra Fica podal demisi ministr školství Peter Plavčan. SNS na jeho místo navrhla bývalou šéfku Prognostického ústavu Slovenské akademie věd Martinu Lubyovou.

SNS sice po rezignaci Plavčana začala otevřeně kritizovat ministra sociálních věcí a generálního manažera Směru-SD Jána Richtera, minulý týden se ale poslanci SNS při hlasování ve sněmovně nepřidali k opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry Richterovi.

Témata:  Slovensko Robert Fico Smer SD

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.