Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Google se odvolal proti pokutě z Bruselu, podle Komise zneužíval své postavení na trhu

Americká společnost Google představila nový design svého loga. Je to již pátá úprava loga od roku 1998, kdy internetový vyhledávač začal nabízet své služby.
Americká společnost Google představila nový design svého loga. Je to již pátá úprava loga od roku 1998, kdy internetový vyhledávač začal nabízet své služby.
Foto: Google

Brusel - Společnost Google se odvolala proti verdiktu Evropské komise, která mu koncem června vyměřila rekordní pokutu 2,42 miliardy eur (63,1 miliardy Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu.

Ze zjištění EK vyplynulo, že Google má ve všech 31 zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP) dominantní postavení na trzích obecného internetového vyhledávání - většinou od roku 2008, v ČR pak od roku 2011.

Většinou tam podíl jeho vyhledávače přesahuje 90 procent a za dobu, kdy firma podle komise zneužívala svého postavení, vzrostla například jeho návštěvnost v Británii pětačtyřicetkrát, v Německu asi pětatřicetkrát.

Srovnávání prodejních nabídek firma nabízí ve 13 zemích EHP a návštěvnost těch konkurenčních se tam výrazně snížila v návaznosti na jejich horší umístění ve výsledcích vyhledávače Google.

Firmě, které je součástí skupiny Alphabet, komise nařídila, aby do 28. září s touto praxí skoncovala a ke konkurenčním srovnávačům cen se začala chovat stejně jako k vlastní službě.

Témata:  Google Evropská komise (EK) internet

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 18:56

Dozvíme se, proč zemřel Charlie Kirk? Údajný atentátník mlčí, úřadům nic neřekne

Podle prokuratury se muž, který je obviněn ze zastřelení aktivisty Charlieho Kirka, k činu přiznal v tajné zprávě pro svého spolubydlícího, který byl zároveň jeho partnerem. Tyler Robinson je nyní obviněn ze sedmi trestných činů a prokuratura pro něj žádá trest smrti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.