Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozhoduje se o budoucnosti internetu? Google stanul v USA před soudem

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Adam Mráček / INCORP images

V USA začal v úterý soudní proces s internetovým gigantem Google v otázce zneužívání dominantního postavení na trhu. Projednávání případu má zabrat deset týdnů.

"Tahle kauza je o budoucnosti internetu a o tom, zda vyhledavač Google bude mít smysluplnou konkurenci," prohlásil dnes u soudu právní zástupce ministerstva spravedlnosti Kenneth Dintzer. O procesu informuje americká zpravodajská stanice CNN.

Dintzer zmínil, že společnost platí 10 miliard dolarů ročně Applu a dalším firmám, aby si zajistila, že její vyhledávání je základním či dokonce jediným nástrojem dostupným v prohlížečích a na mobilních zařízeních, které používají miliony lidí po celém světě.

Jedná se o druhou federální antimonopolní žalobu podanou proti Googlu, která tvrdí, že společnost porušuje antimonopolní zákony tím, jak získává nebo udržuje své dominantní postavení. Žaloba ministerstva spravedlnosti podaná v roce 2020 se zaměřuje na monopolní postavení Googlu v oblasti vyhledávání.

Ačkoli Google zůstává s velkým náskokem lídrem trhu, jeho podíl na příjmech z digitální reklamy v USA se snižuje. Loni činil podle společnosti Insider Intelligence jeho podíl na tamním trhu 28,8 procenta, zatímco v roce 2016 to bylo 36,7 procenta. Reklama představuje přibližně čtyři pětiny tržeb Googlu.

Témata:  Google USA

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.