Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Google zpřístupní chatovacího robota, do vyhledávání zapojí umělou inteligenci

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Společnost Alphabet, pod kterou spadá i Google, spustí chatovacího robota a do vyhledávání na internetu zapojí více umělé inteligence. Na webu společnosti Google to v dnešní zprávě napsal šéf Alphabetu Sundar Pichai. Firma se tak snaží na poli nové technologie srovnat krok s Microsoftem, napsala agentura Reuters.

Pichai uvedl, že firma zpřístupňuje chatovacího robota nazvaného Bard nejprve vybraným uživatelům k otestování, aby získala zpětnou vazbu. V následujících týdnech jej firma uvolní k užití veřejnosti.

Za Bardem stojí technologie LaMDA. Tento název je zkratkové slovo pro Language Model for Dialogue Applications (jazykový model pro dialogové aplikace). Robot dokáže generovat text, který se natolik blíží lidskému výkonu, že loni jeden z vývojářů začal veřejně tvrdit, že systém dokáže vnímat. Google a vědecká obec tento názor nesdílely a Blake Lemoine ve firmě skočil kvůli porušování pravidel.

Microsoft nedávno investoval deset miliard dolarů (222,6 miliardy Kč) do společnosti OpenAI, která stojí za vývojem v médiích nyní často skloňovaného chatovacího robota ChatGPT. Microsoft se dále nechal slyšet, že hodlá umělou inteligenci vtělit do všech svých produktů a také rozšířit dostupnost zmíněného chatovacího robota.

Také Google plánuje přidat do svého vyhledávače funkce poháněné umělou inteligencí. Budou syntetizovat informace a odpovídat na složité dotazy, například zda je snazší naučit se hrát na kytaru, nebo na klavír, napsal Pichai. Firma se též chystá vývojářům a podnikům zpřístupnit nástroje poháněné nejprve technologií LaMDA a později dalšími technologiemi umělé inteligence.

Témata:  Google

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.