Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Můžeme být hrdí na to, co němečtí vojáci ve dvou světových válkách vykonali. Lídři AfD jsou předmětem kontroverzí

AfD (Alternativa pro Německo)
AfD (Alternativa pro Německo)
Foto: Alternative für Deutschland AfD

Berlín - Dvojice volebních lídrů Alternativy pro Německo (AfD) je krátce před parlamentními volbami předmětem kontroverzí. V průzkumech se strana pohybuje mezi devíti a 12 procenty, zřejmě se tak dostane do Spolkového sněmu.

Alice Weidelová (38) podle týdeníku Zeit ve Švýcarsku zaměstnávala bez smlouvy studentku a také jednu syrskou žadatelku o azyl. Weidelová, jejíž strana žádá tvrdou azylovou politiku, popřela, že by v její domácnosti pracovala syrská uprchlice; jde prý o její známou. Potvrdila, že zaměstnávala studentku, neporušila ale podle svého přesvědčení zákon, protože si žena nevydělala více než 750 švýcarských franků (17.000 Kč) za rok.

Zeit ale nyní zveřejnil další údaje, z nichž vyplývá, že si studentka za svou asi roční práci v domácnosti Weidelové vydělala více než 750 švýcarských franků a tudíž mělo být její zaměstnání nahlášeno švýcarským úřadům. Případ je podle pozorovatelů pikantní tím, že je to právě AfD, která se ráda staví do role jediné strany, která skutečně bojuje proti porušování zákonů.

I druhý volební lídr strany, Alexander Gauland (73), je v poslední době předmětem kontroverzí. Koncem srpna uvedl, že by bylo dobré zbavit se Aydan Özoguzové, která je zmocněnkyní německé vlády pro migraci a integraci. Za to si na německé politické scéně vysloužil širokou kritiku.

Nyní zase vyšlo najevo, že začátkem září ke straníkům v Durynsku hovořil o vyrovnávání se s nacistickou minulostí. "Už není třeba nám těch 12 let předhazovat. Netýkají se naší dnešní identity. Proto máme také právo si vzít nejen naši zemi, ale i naši minulost zpět," uvedl Gauland, podle něhož mají Němci právo být hrdí na to, co němečtí vojáci ve dvou světových válkách vykonali.

Výroky o změně vztahu k nacistické minulosti se v rámci AfD neobjevují poprvé. Šéf durynské AfD Björn Höcke letos hovořil o "hloupé politice vyrovnávání se (s minulostí)" a také prohlásil, že památník holokaustu v centru Berlína je "památníkem hanby". Kvůli tomu s ním i sama AfD zahájila řízení o vyloučení ze strany.

Témata:  volby v Německu Alternativa pro Německo (AfD) Německo

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 21:02

Další vydírání pod taktovkou USA? Raději infarkt, než Rubiových 5 % HDP na armádu

Šéf americké diplomacie Marco Rubio prohlásil, že členské státy NATO by měly na obranu vynakládat minimálně pět procent HDP. Další z řady nesmyslných návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jako by nestačilo, že Evropu vydírá obchodní válkou, teď by jí ještě rád diktoval, kolik má utrácet za zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.