Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman podpořil kandidaturu Šlechtové do čela Programu OSN pro lidská sídla

Karla Šlechtová,  ministryně pro místní rozvoj
Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

New York - Prezident Miloš Zeman při dnešním jednání s šéfem Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem podpořil kandidaturu české ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové do čela Programu OSN pro lidská sídla (UN-HABITAT). Zeman se setkal také s náměstkem generálního tajemníka OSN a vedoucím Protiteroristického úřadu OSN Vladimirem Voronkovem, se kterým mluvil o boji proti terorismu, sdělil ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se sešel také s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Program OSN pro lidská sídla se dříve nazýval Centrum OSN pro lidská sídla. Jeho úkolem je podporovat udržitelný rozvoj lidských sídel prostřednictvím programů, budování kapacit, šíření informací a posilování partnerství mezi vládami a občanskou společností, uvádí na svých webových stránkách Informační centrum OSN v Praze. Šlechtová se uchází o post výkonné ředitelky.

S Lajčákem, který je zároveň slovenským ministrem zahraničí, Zeman podle svého mluvčího jednal také o reformě OSN a o novém Protiteroristickém úřadu OSN. Do jeho čela byl před několika měsíci zvolen Voronkov, se kterým se dnes český prezident setkal po Lajčákovi. "Diskutovali o možnostech zefektivnění boje s mezinárodním terorismem," uvedl Ovčáček. Dodal, že Zeman nový úřad podpořil.

O terorismu Zeman později mluvil i s Lavrovem, se kterým se podle Ovčáčka v sídle OSN setkal neplánovaně. "Pan prezident využil neplánovaného setkání k debatě o návrhu na spojení sil mezinárodního společenství v boji s terorismem, který dlouhodobě prosazuje," sdělil mluvčí prezidenta ČTK.

Témata:  Miloš Zeman Karla Šlechtová OSN (Organizace spojených národů) Miroslav Lajčák

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.