Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V obchodu mezi EU a Kanadou díky smlouvě CETA padnou celní bariéry

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - Rozsáhlá hospodářská a obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou označovaná jako CETA začíná od čtvrtka platit, i když jen v prozatímním režimu.

Ročně by CETA měla pro evropské firmy například představovat 590 milionů eur (skoro 16 miliard Kč) úspor na zrušených celních poplatcích. Zatím bude fungovat v provizorním režimu, plně začne platit poté, co ji ratifikují všechny členské státy unie a europarlament.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová považuje prozatímní uplatňování dohody za pozitivní signál pro světovou ekonomiku. „CETA je moderní a progresivní dohoda, která klade důraz na náš závazek volného a spravedlivého obchodu," poznamenala. Smlouva podle ní pomáhá určovat podobu pravidel, kterými se řídí světový obchod, ale také výrazně posílí vztahy s Kanadou.

Brusel se snaží převzít vůdčí roli při utváření podoby světového obchodu od nástupu americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa, která má výrazné protekcionistické sklony a není podobným smlouvám o volném obchodu příliš nakloněna. U ledu jsou nyní vyjednávání s USA o smlouvě TTIP.

EU místo toho dokončila jednání o CETA s Kanadou a soustředí se na podobné smlouvy s Japonskem a dalšími státy. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nedávno v europarlamentu navrhl ještě letos začít jednat o podobných dohodách s Austrálií a Novým Zélandem.

Smlouva CETA byla po několika letech jednání s dramatickým závěrem, kdy chvíli odmítal souhlasit jeden z belgických regionů, podepsána loni na konci října. Ruší cla na 98 procent produktů, se kterými se mezi Kanadou a unií obchoduje.

Po plném vstupu dohody v platnost bude nynější arbitrážní mechanismus řešení sporů mezi investorem a státem nahrazen zdokonaleným systémem soudů pro investice.

Smlouva chrání citlivá odvětví, připomněla dnes Evropská komise. Unie podle ní „"v omezeném rozsahu a vyváženým způsobem" otevřela trh kanadské zemědělské konkurenci a zajistila lepší přístup pro evropské potravinářské výrobky do Kanady. Jde například o sýry, víno, alkohol, ovoce a zeleninu i zpracované produkty, smlouva také zaručuje ochranu 143 vysoce kvalitních regionálních potravin a nápojů z Evropy. Na unijním trhu bude možné nabízet jen zboží a služby, které jsou v souladu s unijními právními předpisy.

Témata:  EU Kanada

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy