reklama
Britský princ George slaví své páté narozeniny - anotační obrázek
Britský princ George slaví své páté narozeniny

Jeho aktivita stále sílí a úřady už zvýšily stupeň varování pro okolí hory Agung na čtvrtý, to znamená nejvyšší stupeň. Sopka Agung se rozbouřila po více než půl století, série jejích erupcí mezi roky 1963 a 1964 si vyžádala více než tisícovku obětí a stovky zraněných.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek, což je více než kterákoli jiná země na světě. Agung je s výškou 3142 metrů nad mořem nejvyšší horou na Bali. Leží na severozápadě ostrova, vzdálená přes dvě hodiny jízdy autem od známých turistických letovisek. Přesto je častým cílem návštěv skupin zahraničních turistů.

Okolí vulkánu bylo nyní až do vzdálenosti 12 kilometrů vyhlášeno uzavřenou zónou se zakázaným přístupem. Vulkanolog Gede Suantika pracující pro indonéskou vládu označil situaci za "znepokojivou". "Panují obavy, že dojde k náhlé erupci," citovala experta agentura DPA.

V blízkosti sopky Agung žije celkem asi 80.000 lidí, mnozí v bídných podmínkách. Více než 14.000 z nich muselo opustit své příbytky a vládou poskytnutými nákladními auty bylo převezeno do nouzových útočišť ve školách, sportovních halách ale i na otevřeném prostranství. Tam jsou jim rozdělovány potraviny a pitná voda, podle úřadu pro řešení katastrof se na akci podílí přes 10.000 pomocných pracovníků.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama