Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erupce sopky Cumbre Vieja na španělské La Palmě byla prohlášena za skončenou

Sopečná aktivita na ostrově La Palma
Sopečná aktivita na ostrově La Palma
Foto: Pixabay

Erupci sopky Cumbre Vieja na španělském ostrově La Palma dnes místní úřady oficiálně prohlásily za skončenou. Stalo se tak po více než třech měsících intenzivní aktivity vulkánu, píše agentura AFP.

Sopka na La Palmě začala být aktivní 19. září. Láva rozžhavená na více než 1000 stupňů postupně zničila téměř 2900 obytných domů a dalších budov, pokryla téměř 1200 hektarů včetně stovek hektarů plantáží a poškodila desítky kilometrů silnic. Přesto se erupce obešla bez přímých obětí na životě. Více než 7000 lidí muselo být evakuováno a materiální škody byly odhadnuty na více než 900 milionů eur (zhruba 22 miliard korun).

"Trvala 85 dní a 18 hodin. Dnes může vědecký výbor erupci prohlásit za ukončenou," oznámil dnes novinářům Julio Pérez z krizového týmu Pevolca. Obyvatelé jednoho z Kanárských ostrovů se tak netrpělivě očekávané zprávy dočkali na Boží hod vánoční; agentura DPA ji označila za vánoční dárek.

Sopka náhle téměř utichla už večer 13. prosince. Od té doby už nevybuchla, ani nevychrlila žádný materiál a nevyvolala téměř žádné otřesy. Mluvčí Pelvoca Miguel Ángel Morcuende však varoval, že vulkán je nevypočitatelný a může se opět náhle probudit. Kromě toho jsou nadále nebezpečné plyny, které z vulkánu stoupají.

Témata:  Kanárské ostrovy sopky

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.