reklama

Sopka na La Palmě začala být aktivní 19. září. Láva rozžhavená na více než 1000 stupňů postupně zničila téměř 2900 obytných domů a dalších budov, pokryla téměř 1200 hektarů včetně stovek hektarů plantáží a poškodila desítky kilometrů silnic. Přesto se erupce obešla bez přímých obětí na životě. Více než 7000 lidí muselo být evakuováno a materiální škody byly odhadnuty na více než 900 milionů eur (zhruba 22 miliard korun).

"Trvala 85 dní a 18 hodin. Dnes může vědecký výbor erupci prohlásit za ukončenou," oznámil dnes novinářům Julio Pérez z krizového týmu Pevolca. Obyvatelé jednoho z Kanárských ostrovů se tak netrpělivě očekávané zprávy dočkali na Boží hod vánoční; agentura DPA ji označila za vánoční dárek.

Sopka náhle téměř utichla už večer 13. prosince. Od té doby už nevybuchla, ani nevychrlila žádný materiál a nevyvolala téměř žádné otřesy. Mluvčí Pelvoca Miguel Ángel Morcuende však varoval, že vulkán je nevypočitatelný a může se opět náhle probudit. Kromě toho jsou nadále nebezpečné plyny, které z vulkánu stoupají.