Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Kanárské ostrovy dorazilo za den přes 400 migrantů, Španělsko jedná s Alžírem

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na Kanárské ostrovy doplulo za 24 hodin více než 400 migrantů. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na záchranné složky. Celkem letos na tyto ostrovy u západního pobřeží Afriky dorazilo na 17.000 utečenců, což je o 44 procent více než loni. O tom, jak bojovat s pašeráckými gangy, dnes jednal španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska se svým alžírským protějškem Kámilem Bildžúdem.

Na Kanárské souostroví za poslední den připlulo sedm lodí s migranty. Většinu pasažérů tvořili lidé ze subsaharské Afriky, bylo mezi nimi ale také nejméně osm občanů Bangladéše.

V roce 2019 španělská policie řešila případ, kdy podezřívala členy pohraniční stráže v Maroku a Alžírsku, že pomáhali pašerákům dostat přes Středozemní moře do Evropy právě migranty z asijských zemí. Pašeráci z Bangladéše pracovali tak, že získávali podvodně víza do Alžírska a odtamtud převáželi migranty na jih Evropy.

Podle Grande-Marlasky je Alžírsko "priorita a klíčový faktor" ve snahách snížit tlak migrantů mířících do Španělska. Bildžúd se má v pátek sejít i se španělským policejním prezidentem, aby s ním probral, jak zakročit proti pašeráckým gangům, které na severu Afriky operují.

Témata:  Kanárské ostrovy uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.