Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Infrazvuky vydávané sopkami by mohly pomoci předpovídat erupce, uvedli vědci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dunivé zvuky z útrob vulkánů, které jsou lidským uchem neslyšitelné, by mohly být v budoucnu využívány k předpovídání erupcí. Podle agentury AFP to uvedl mezinárodní tým vědců, který studoval infrazvuky vydávané sopkami, jako je italská Etna.

Když magma exploduje, zvukové vlny se šíří v kráteru. "Podobně jako u žesťových hudebních nástrojů, například u pozounu, získáváme určité tóny," vysvětlil expert z novozélandské Canterburské univerzity Leighton Watson, který se na výzkumu podílel.

Než v únoru 2021 vybuchla sopka Etna, její "melodie" se začala měnit. "Výška tónu stoupala a stoupala, protože magma postupovalo kráterem vzhůru," uvedl Watson. Pokud určíme, jakým tónům odpovídá jaká hladina magmatu, bude podle něj možné s pomocí speciálních mikrofonů předpovídat erupce několik hodin dopředu.

Existující metody monitorování magmatu zahrnují přelety nad kráterem ve vrtulníku či výstup na sopku, aby mohlo být uvnitř provedeno měření. Obě operace jsou nebezpečné a drahé a nelze je provádět nepřetržitě.

Nová metoda, která využívá zvuků ozývajících se z vulkánu, ale zatím není spolehlivá a nefunguje u všech sopek, píše agentura AFP. Výzkum bude proto dále pokračovat - kromě Etny by se mohl zaměřit například na sopku Piton de la Fournaise na ostrově Réunion v Indickém oceánu, vulkán Kilauea na Havaji či na sopku Villarrica v Chile.

Témata:  sopky

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 10:34

Kam vyrazit na jahody? Samosběry jsou v Česku stále populárnější

Přemýšlíte, jak ušetřit na jahodách? Můžete si je vypěstovat na své zahrádce, takovou možnost ale nemá každý, ačkoliv jsme národem chatařů a chalupářů. Levnější než nákup v běžném obchodě je rozhodně i samosběr. A sezóna pomalu začíná... 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.