Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Infrazvuky vydávané sopkami by mohly pomoci předpovídat erupce, uvedli vědci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dunivé zvuky z útrob vulkánů, které jsou lidským uchem neslyšitelné, by mohly být v budoucnu využívány k předpovídání erupcí. Podle agentury AFP to uvedl mezinárodní tým vědců, který studoval infrazvuky vydávané sopkami, jako je italská Etna.

Když magma exploduje, zvukové vlny se šíří v kráteru. "Podobně jako u žesťových hudebních nástrojů, například u pozounu, získáváme určité tóny," vysvětlil expert z novozélandské Canterburské univerzity Leighton Watson, který se na výzkumu podílel.

Než v únoru 2021 vybuchla sopka Etna, její "melodie" se začala měnit. "Výška tónu stoupala a stoupala, protože magma postupovalo kráterem vzhůru," uvedl Watson. Pokud určíme, jakým tónům odpovídá jaká hladina magmatu, bude podle něj možné s pomocí speciálních mikrofonů předpovídat erupce několik hodin dopředu.

Existující metody monitorování magmatu zahrnují přelety nad kráterem ve vrtulníku či výstup na sopku, aby mohlo být uvnitř provedeno měření. Obě operace jsou nebezpečné a drahé a nelze je provádět nepřetržitě.

Nová metoda, která využívá zvuků ozývajících se z vulkánu, ale zatím není spolehlivá a nefunguje u všech sopek, píše agentura AFP. Výzkum bude proto dále pokračovat - kromě Etny by se mohl zaměřit například na sopku Piton de la Fournaise na ostrově Réunion v Indickém oceánu, vulkán Kilauea na Havaji či na sopku Villarrica v Chile.

Témata:  sopky

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.