"Zaznamenáváme pokračující erupce s těžkými mraky, které vrcholí mezi 500 a 3000 metry nad vrcholem (sopky)," řekl geolog Dena Mardiono.

Anak Krakatoa v překladu znamená "dítě Krakatoy", čímž je míněn nechvalně proslulý vulkán, jehož erupce z roku 1883 byla jedna z nejsilnějších v zaznamenané historii. Výbuch tehdy připravil o život asi 35.000 lidí a v jeho důsledku začala v následujících desetiletích vznikat tato nová sopka.

Podle Mardiona Anak Krakatoa vybuchla v posledních týdnech nejméně 21krát, dnešní erupce byla nicméně dosud nejsilnější.

Úřady zakázaly pohyb v okruhu dvou kilometrů od vulkánu, jehož aktivitu ohodnotili číslem dva na čtyřstupňové škále. Místní obyvatelé by rovněž měli nosit roušky, aby nedýchali mikroskopický popílek.

Anak Krakatoa vybuchla již v roce 2018, kdy se zřítila velká část hory do moře, což vyvolalo velkou vlnu cunami, která si vyžádala téměř 430 obětí a tisíce lidí připravila o domovy. Sopka tehdy přišla o asi dvě třetiny své výšky a objemu.

Indonésie leží na takzvaném tichomořském Ohnivém kruhu, kde se setkávají tektonické desky a jsou tam proto časté vulkanické erupce a zemětřesení. V zemi je kolem 130 aktivních vulkánů.