Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Indonésii vybuchla sopka Anak Krakatoa, vychrlila popel do výšky tří kilometrů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V Indonésii dnes vybuchla sopka Anak Krakatoa ležící v Sundském průlivu mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Vulkán vychrlil sloupec kouře dosahující do výšky asi tří kilometrů, oznámila podle agentury AFP indonéská geologická služba.

"Zaznamenáváme pokračující erupce s těžkými mraky, které vrcholí mezi 500 a 3000 metry nad vrcholem (sopky)," řekl geolog Dena Mardiono.

Anak Krakatoa v překladu znamená "dítě Krakatoy", čímž je míněn nechvalně proslulý vulkán, jehož erupce z roku 1883 byla jedna z nejsilnějších v zaznamenané historii. Výbuch tehdy připravil o život asi 35.000 lidí a v jeho důsledku začala v následujících desetiletích vznikat tato nová sopka.

Podle Mardiona Anak Krakatoa vybuchla v posledních týdnech nejméně 21krát, dnešní erupce byla nicméně dosud nejsilnější.

El Anak Krakatoa –que significa el hijo de Krakatoa– lanzó ceniza volcánica por encima del estrecho que separa las islas de Java y Sumatra, obligando a las autoridades a instar a los residentes a llevar mascarillas en el exterior. https://t.co/2Zy0TkZvyj pic.twitter.com/q9oG3qcQn0

— Alex Quiñones .•. (@qmoncaleano) April 24, 2022

Úřady zakázaly pohyb v okruhu dvou kilometrů od vulkánu, jehož aktivitu ohodnotili číslem dva na čtyřstupňové škále. Místní obyvatelé by rovněž měli nosit roušky, aby nedýchali mikroskopický popílek.

Anak Krakatoa vybuchla již v roce 2018, kdy se zřítila velká část hory do moře, což vyvolalo velkou vlnu cunami, která si vyžádala téměř 430 obětí a tisíce lidí připravila o domovy. Sopka tehdy přišla o asi dvě třetiny své výšky a objemu.

Indonésie leží na takzvaném tichomořském Ohnivém kruhu, kde se setkávají tektonické desky a jsou tam proto časté vulkanické erupce a zemětřesení. V zemi je kolem 130 aktivních vulkánů.

Témata:  sopky Indonésie

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy