reklama

Němci mají ve volbách dva hlasy - prvním volí přímo osobnost, druhým politickou stranu, potažmo lidi z její kandidátní listiny.

Přímým výběrem se do parlamentu dostala ve svém volebním obvodu v Meklenbursku-Předním Pomořansku už poosmé v řadě kancléřka Merkelová. Oproti posledním volbám ale výrazně ztratila. Zatímco v roce 2013 získala 56,2 procenta hlasů, letos jich bylo procent 44. Na druhém místě za Merkelovou se v jejím obvodu umístil kandidát AfD Leif-Erik Holm, který už nyní zasedá ve zdejším zemském sněmu. Obdržel 19,3 procenta hlasů.

Přímo mandát získal ve svém obvodu počtvrté také bývalý předseda sociální demokracie a ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Podobně bodoval i i šéf úřadu kancléřky Peter Altmaier či ministr dopravy Alexander Dobrindt (CSU).

V parlamentu díky zisku většiny prvních hlasů voličů usedne také předsedkyně AfD Frauke Petryová, která kandidovala v obvodu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří, který sousedí s Českem. Dostala 37,4 procenta hlasů. Přímý mandát pro AfD získali také kandidáti ve volebních obvodech Zhořelec a Budyšín I. Na rozdíl od Petryové volební lídři AfD Alexander Gauland a Alice Weidelová ve svých obvodech přímé mandáty nezískali.

Stejně jsou na tom také čelní kandidáti dalších stran - z Levice Sahra Wagenknechtová, z FDP Christian Lindner a ze strany Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. Všichni tři se ale do parlamentu dostanou na základě dobrých míst, které si zajistili na stranických kandidátkách.

Loading...
reklama