Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Iráku bylo hromadně popraveno 42 radikálů, nejvíce v letošním roce

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Bagdád - V Iráku bylo v neděli popraveno 42 sunnitských radikálů, které soud shledal vinnými z teroristických činů, včetně vražd příslušníků iráckých bezpečnostních složek a páchání bombových útoků.

Šlo o největší letošní hromadná poprava islamistických extremistů, informovala agentura Reuters. Poprava byla vykonána poté, co si útoky příslušníků Islámského státu (IS) v oblasti obývané šíity u města Násiríja v jižním Iráku vyžádaly životy více než 60 lidí. V důsledků těchto útoků žádali iráčtí šíitové, aby byl Bagdád v potírání terorismu důslednější.

42 radikálů bylo odsouzeno k smrti oběšením. Popraveni byli ve věznici v Násiríji. Úřady pozvaly příbuzné obětí nedávného útoku u města, aby popravě přihlíželi. "Přes veškerou bolest, kterou pociťuji od chvíle, co byli při sebevražedných útocích zabiti dva moji bratři, jsem cítil úlevu, když jsem viděl teroristy viset," řekl Fádhil Abdal Amír z Násiríje.

Chalífát, vyhlášený v roce 2014 radikály ze samozvaného Islámského státu poté, co získali kontrolu nad značnou částí severního a západního Iráku, se fakticky zhroutil letos v červenci.

Témata:  Irák Islámský stát popravy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.