reklama
Lucka Vondráčková bez peněz? Tohle už trochu přehání! - anotační obrázek
Lucka Vondráčková bez peněz? Tohle už trochu přehání!

S odkazem na pozorovatelskou organizaci v iráckém Kurdistánu a tamní televizi Rudaw o tom informovala agentura Reuters. Konečné výsledky se očekávají do 72 hodin. Předpokládá se, že se většina voličů vyslovila pro nezávislost.

„Chcete, aby se kurdský region a kurdská území mimo oblastní správu staly nezávislým státem?" Právě tak zněla otázka, na kterou dnes v referendu odpovídali obyvatelé čtyř kurdských provincií na severu země, obyvatelé sporné ropné provincie Kirkúk, lidé žijící v oblasti kolem severoiráckého města Machmúr, obyvatelé regionu kolem města Sindžár u syrských hranic a lidé žijící v oblasti kolem města Chanakín na severozápadě země u hranic s Íránem.

Výsledek nebude závazný, ale poskytne současnému vedení iráckých Kurdů mandát k vyjednávání o odtržení iráckých kurdských oblastí s Bagdádem a okolními státy. Hlas mohli odevzdat mohli všichni registrovaní občané vymezených oblastí, a to jak Kurdové, tak ostatní. Jedinou podmínkou bylo, že jim musí být nejméně 18 let.

Vláda v Bagdádu s referendem nesouhlasí a označila ho za protiústavní. Premiér Hajdar Abádí nařídil bezpečnostním silám, aby chránily „všechny občany, kteří budou čelit hrozbám". V sporné ropné provincii Kirkúk byl z bezpečnostních důvodů vyhlášen dnes v noci zákaz vycházení. Referendum Kurdů odmítá také Írán, Turecko a Sýrie, kde žije početná kurdská komunita.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama