Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

I kojenci konzumují mizernější stravu: Německá firma dodávala Chorvatsku méně kvalitní výživu

děti
děti
Foto: Pixmac

Záhřeb - Německá firma HiPP dodávala do Chorvatska kojeneckou výživu horší kvality, než měl identický produkt prodávaný v Německu. Výrobky obsahovaly nižší podíl zeleniny a omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Vyplývá to ze studie chorvatského potravinářského úřadu, o které informoval britský list The Guardian. Kojenecká výživa dodávaná do Německa a Chorvatska se lišila v barvě, chuti, aromatu a množství řepkového oleje (1,9 procent proti 1,7 procentům). Právě olej je přitom zdrojem omega-3 mastných kyselin přínosných pro růst dítěte.

Mluvčí společnosti HiPP uvedla, že obsah produktů byl jasně stanoven na jejich etiketách. Firma podle ní recepturu v minulosti přizpůsobila tak, aby splňovala poptávku německých zákazníků. "Původní recept byl v Chorvatsku velmi populární právě kvůli svému jednoduchému obsahu, což je důvod, proč jsme ho nezměnili," dodala. Firma chce produkt v Chorvatsku nahradit výrobkem stejné kvality jako v Německu.

Na problém nižší kvality výrobků na trhu zemí střední a východní Evropy upozorňují dotčené státy včetně Česka několik let. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker praxi rozdílné kvality tento měsíc v projevu v Evropském parlamentu odsoudil, podle něj ji unijní právo zakazuje.

Témata:  potraviny Chorvatsko Německo

Související

Aktuálně se děje

21. května 2025 12:16

Vážná nehoda na železničním koridoru stála život člověka. Vlaky už zase jezdí

Vlaky na koridorové trati mezi Prahou a Pardubicemi zastavila srážka soupravy s osobou. O nehodě jsme informovali. Podle nejnovějších informací se jednalo o nehodu tragickou. Sražená osoba nepřežila. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump v Oválné pracovně šokoval prezidenta JAR. Pustil mu video s vymyšleným obviněním z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.