Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit bez dohody s EU? Corbyn varuje před spory ve vládě

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Brighton - Podle lídra britských opozičních labouristů jsou v kabinetu premiérky Theresy Mayové vážné vnitří rozepře. Hrozí tak, že Spojené králvoství vystoupí z EU bez toho, aby se s Bruselem dohodlo na podmínkách odchodu.

"Tráví více času vyjednáváním mezi sebou," konstatoval Jeremy Corbyn v závěru sjezdu Labouristické strany. Podle něj by byla jeho strana schopná uzavřít dobrou dohodu. Kdyby byla u moci, zajistila by prý neomezený přístup na jednotný trh EU. Británie by podle něj měla po přechodnou dobu zůstat součástí jednotného trhu i celní unie.

Také labouristé však nejsou jednotní, pokud jde o brexit, připomíná agentura Reuters s odkazem na prohlášení londýnského starosty Sadiqa Khana z tohoto týdne, že by podpořil konání druhého referenda o odchodu Británie z EU.

Corbyn dnes také řekl, že jeho strana se opět stává hlavní politickou silou v zemi a že stojí "na prahu moci". Podle něj jen labouristé jsou s to opět sjednocovat stoupence a odpůrce brexitu.

"Navzdory všem očekáváním jsme v červnu dosáhli největšího posílení, pokud jde o hlasy pro labouristy, od roku 1945 a dosáhli jsme nejlepšího výsledku za několik generací," vrátil se Corbyn k výsledkům předčasných parlamentních voleb. "Ano, neuspěli jsme dostatečně a zatím zůstáváme v opozici. Ale stali jsme se čekatelskou vládou. A náš vzkaz zemi nemůže být jasnější: Labouristé jsou připraveni," prohlásil opoziční předák.

Konzervativci hodlají s podporou malé severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) vládnout až do roku 2022, ale labouristé doufají že Mayová bude nucena vyhlásit další předčasné volby ještě před odchodem Británie z EU v březnu roku 2019.

Témata:  Jeremy Corbyn Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 10:39

"Mezi námi zbude jen ticho." Zemřel Adam Matýsek, bubeník kapely Nebe

Českou hudební scénou otřásla velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 30 let zemřel bubeník Adam Matýsek, dlouholetý člen skupin Nebe a Kofe-in. O hudebníkově úmrtí informovala prvně jmenovaná formace. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy