Los Angeles - Podle vědců z Kalifornské univerzity má "hormon lásky" oxytocin i negativní účinky. Jeho zvýšená hladina může u žen, které mají špatné sociální zkušenosti z minulosti, vyvolávat větší strach ze sociální interakce než dříve.
S odkazem na článek v časopisu Biological Psychiatry o tom informoval britský deník Daily Mail. "Výsledky nasvědčují tomu, že se musíme vzdát jednoduchého tvrzení, že oxytocin je dobrý, a přijmout sofistikovanější teorii," řekl jeden z autorů studie Brian Trainor.
Ze studie vyplynulo, že oxytocin může mít dobré i špatné účinky. Vědci chtěli zjistit, proč tomu tak je. Studovali proto efekt hormonu na myší mozek. V případě myší, které byly vystaveny nepříjemné situaci, byl hormon více aktivní v části mozku, které se říká amygdala a zodpovídá za uchování paměťových stop spojených s emočními prožitky, včetně úzkosti.
Když byl použit inhibitor oxytocinu, ovlivnil tuto oblast a myši ucítily do 30 minut úlevu. Vědci se domnívají, že tato metoda by mohla být použita při léčbě úzkosti či deprese.
U samečků myší byly při stejném experimentu vypozorovány jiné účinky. Zatímco samičky, které byly vystaveny nepříjemné situaci, se po zvýšení hladiny oxytocinu začaly vyhýbat interakcím, samci ve stejném případě začali být více zmatení, a to i v pro ně známém prostředí klece. U myších samečků byla také snížena kognitivní flexibilita - při hraní stejné hry s mírnou změnou pravidel se těžko adaptovali. Rozdílné reakce samiček a samečků podle vědců souvisejí s různými hormony u obou pohlaví.
Související
14. června 2023 10:35
6. listopadu 2022 8:35
17. května 2022 10:41
29. března 2022 13:25
28. října 2021 16:23
21. října 2021 18:54