Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na obzoru je nový Islámský stát, který plánuje velké osvobozování

Výcvikový tábor Islámského státu v Afghánistánu
Výcvikový tábor Islámského státu v Afghánistánu
Foto: JustPaste.It

New York - Vůdce teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zawahiri má v úmyslu vytvořit v Sýrii novou bojovou frontu a spolu s frontou an-Nusrat vytvořit nové povstalecké hnutí. Uvedl to deník New York Times (NYT) s tím, že teroristé plánují osvobodit Jeruzalém.

Deník upozorňuje, že jde o zásadní posun v pozici al-Káidy i Fronty an-Nusrat, které dosud odmítaly přistoupit k vytvoření nezávislého "státu". Podle tajných služeb ale trvalá přítomnost v Sýrii teroristům poskytuje velkou šanci ocitnout se "na dostřel" k Evropě. Mohou se také aktivně věnovat náboru nových sil v Iráku, Turecku, Jordánsku i Libanonu.

List tvrdí, že s cílem vytvořit si v Sýrii nový "stát" vyslala al-Kajdá do země více než desítku svých nejspolehlivějších a nejlépe připravených bojovníků. Část vedení Fronty an-Nusrat je ale proti načasování a nesouhlasí s ním ani povstalci bojující na straně Fronty proti armádě prezidenta Bašára Asada. Obávají se, že tento krok povede k dalšímu štěpení sil.

Vzniku nového "státu" se obává i americký analytik Charles Lister. Tvrdí, že působení Al-Káidy v Sýrii by mohla posílit její hrozbu v celosvětovém měřítku. Podle časopisu Foreign Policy se bude Al-Káida prezentovat jako inteligentní, metodické a vytrvalé džihádistické hnutí, které si - na rozdíl od Islámského státu - zvolilo strategii více sladěnou s životem běžných sunnitů.Lister.

Al-Káida i Islámský stát přitom mají stejný cíl, chtějí vytvořit nový stát, ale jejich taktika se liší. Zatímco IS rychle ovládl část území Iráku a Sýrie a nastolil tam svůj řád, Front an-Nusrat velmi trpělivě posiluje svůj vliv v oblastech, které chce ovládat. Vedení se má ujmout podle CNN jeden ze synů zlikvidovaného vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. 

CNN také uvedla, že "cesta do Palestiny vede přes Sýrii, která se stala zemí džihádu". Nepopírá tak záměr radikálních islamistů "konsolidovat" novou generaci al-Káidy.

Vůdce Al-Káidy přitom nedávno označil Islámský stát za "extrémisty". Zavahrí také zdůraznil ideologický rozdíl mezi svou organizací a Islámským státem, jehož postupy jsou pro něj příliš radikální. Své rivaly označil i za "odpadlíky" a předpověděl, že jejich víra a metody dosavadní stoupence ztratí.

Fronta An-Nusra, která je odnoží Al-Káidy, a Islámský stát jsou nyní nejmocnějšími skupinami, které v Sýrii bojují proti vládě prezidenta Bašára Asada a občas i mezi sebou. An-Nusra je součástí aliance Džajš al-Fatah (Armáda dobytí), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. V lednu se An-Nusra neúspěšně snažila přesvědčit ostatní islamistické frakce ke spojení do jedné skupiny.

Témata:  Islámský stát Al-Káida al-Nusra

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.