Tallinn - Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera by se musel stát zázrak, aby do říjnového summit EU významným způsobem pokročila stávající fáze rozhovorů o britském odchodu z unie. V estonském Tallinu se také jedná o budoucnosti EU. Nejde ale o formální summit, průlomové závěry tak nelze čekat.
Ve čtvrtek ani dnes vrcholní představitelé členských zemí bloku brexit na programu nemají, v Bruselu ale ve čtvrtek bez většího pokroku skončilo další jednací kolo.
Dostatečný pokrok nynější fáze vyjednávání je podmínkou pro to, aby lídři států a vlád dali unijnímu vyjednávači Michelu Barnierovi zelenou k začátku diskusí o budoucí podobě vzájemných vztahů mezi EU a Británií. Na těchto rozhovorech má Londýn zásadní zájem, Brity především zajímají budoucí podmínky přístupu na unijní vnitřní trh. Ostatních 27 unijních zemí ale před touto diskusí žádá alespoň základní dohodu o zachování práv občanů, o otázce hranic mezi Irskem a Severním Irskem a především o vyrovnání britských finančních závazků.
Britská premiérka Theresa Mayová dnes prohlásila, že vyjednávači v Bruselu "hodně pokročili" v otázce zajištění práv občanů EU v Británii a Britů v EU po britském odchodu z unie na konci března 2019. Před týdnem v projevu ve Florencii vyzvala k odvážnému přístupu při ustavení budoucího nového, hlubokého a speciálního partnerského vztahu mezi Británií a Evropskou unií. Zároveň dala jasně najevo, že má zájem o dvouleté přechodné období.
Mayová dnes ráno v Estonsku navštívila britské vojáky, kteří v zemi působí v rámci mnohonárodních sil Severoatlantické aliance. Za francouzskými vojáky se vydal také prezident Emmanuel Macron.
Reformy EU potřebují jednotu a řešení skutečných problémů
Podle "prezidenta" EU Donalda Tuska je třeba při hledání nové podoby Evropské unie a eurozóny především hledat "skutečná řešení skutečných problémů", postupovat krok za krokem a při tom také zachovat jednotu všech členských zemí bloku. Tusk s novináři hovořil při příchodu na dnešní summit o digitální budoucnosti Evropy.
Juncker při příchodu na jednání poznamenal, že rok 2024 by podle něj mohl být dobrým datem, kdy by nyní zvažované reformy unie mohly být dokončeny. Stejný rok ostatně zmínil v polovině měsíce ve svém vystoupení před europarlamentem.
Junckerův projev před europoslanci byl jedním ze vstupů do diskuse o změnách EU a prohloubení především její hospodářské a měnové unie; tato diskuse nyní po německých volbách intenzivně začíná. Na to tlačí například Macron.
Ten dnes při příchodu Macron poznamenal, že čtvrteční večeře ukázala potřebu skutečně se v Evropě posunout. "Dnes jsme všichni přesvědčeni, že Evropa se musí kupředu pohybovat rychleji a silněji, k větší suverenitě, větší jednotě a větší demokracii," prohlásil před novináři.
Témata: EU, Jean-Claude Juncker, Donald Tusk, Brexit
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40