reklama

"Je to horší a horší, každý den navštíví naše kliniky více lidí, kteří se stali obětí znásilnění nebo jiného násilí," řekl Elias Pavlopoulos, který vede místní tým Lékařů bez hranic. Migranti se dostávají do Evropy z Turecka na zbídačených lodích nebo je pašeráci převáží v dodávkách. Minulý týden bylo objeveno opuštěné auto na řecké dálnici, kde se v nákladové části tísnilo 37 běženců, 19 z nich byly ještě děti.

Evropská unie sice slíbila spravedlivé rozdělení uprchlíků, smlouva počítala s novým domovem pro až 160 tisíc migrantů. Avšak od roku 2015 se přerozdělilo sotva 29 tisíc osob, a to jak z Itálie, tak i Řecka. Kvóty tak zůstávají nenaplněné po celé Evropě. Nezávislé organizace se domnívají, že zhoršené vztahy mezi EU a Ankarou nutí mnohem více lidí opouštět turecké území.

Největší starosti však dělají děti, zvláště ty bez legálního doprovodu. Podle statistiky momentálně více než 1500 nezletilých v Řecku čeká na své umístění v dětských uprchlických táborech. Místa se ale uvolňují velmi pomalu.

Největším problémům čelí řecké ostrovy, které byly dříve turistickou chloubou země. Autority zde zakládají kempy ve snaze udržet migranty mimo pevninu. Nezávislé organizace si stěžují na velmi pomalou práci úřadů. Podle nich povaha Řeků nedokáže reagovat na problémy včas a vše nechávají spět do vážné krize, než se vymyslí spolehlivé řešení.

reklama