reklama

V katalánském okrese Osona severně od Barcelony, které je baštou hnutí za nezávislost, katalánská policie se jen chabě pokusila o to, aby přiměla lidi odejít od volebních místností, přestože měla k dispozici potřebný soudní příkaz.

Ve městech Sant Pere a Vic lidé disciplinovaně čekali v dlouhých frontách, aby mohli hlasovat ve školách. Panovala přitom nervozita kvůli internetovému šíření fotografií zkrvavených lidí, kteří se stali obětí zásahu policie v Barceloně a Gironě.

Příslušníci katalánské regionální policie Mossos d'Esquadra se v obou osonských městech pokusili dostat do volebních místností ještě než referendum oficiálně začalo, ale davy u vchodů jim zastoupily cestu. Za potlesku lidí se nakonec katalánští policisté rozhodli ustoupit.

"Nepoužíjeme síly, abychom vstoupili, ale po celý den zůstaneme venku pro případ, že by se nám to přece jen podařilo," řekl policista v Sant Pere.

Naopak nesmlouvavě se chovali příslušníci takzvané civilní gardy, kterou odpůrci madridské centrální vlády označili za "hrdlořezy" premiéra Manuela Rajoye. Barcelonská radnice hovoří již o 460 zraněných.

reklama