reklama

Káhira je spojencem Washingtonu, jenž prosazuje důsledné dodržování sankcí OSN vůči Severní Koreji. "Zabavený náklad nebyl určen Egyptu," sdělil v pondělí agentuře AFP mluvčí egyptského ministerstva zahraničí. Podle něj to netvrdí ani interní zpráva OSN, která incident vyšetřovala jako porušení mezinárodních sankcí proti totalitní KLDR.

Americký deník The Washington Post ale v neděli napsal, že adresátem zásilky byl Egypt. Podle listu upozornily Egypt na podezřelou loď americké tajné služby, které tak donutily Káhiru zasáhnout. Zpravodajci USA tvrdili, že plavidlo se pod kambodžskou vlajkou vypravilo ze Severní Koreje a se severokorejskou posádkou.

Loni v srpnu pak egyptští celníci loď zastavili u Suezského průplavu. Vzápětí se ukázalo, že na palubě je ukryto přes 30.000 granátů. Zbraně byly následně zničeny pod dohledem OSN.

Washington Post tvrdí, že incident představoval jednu z řady tajných dohod mezi Káhirou a Pchjongjangem. V jejich důsledku prý americký prezident Donald Trump v srpnu rozhodl, že USA zamítnou Egyptu vojenskou pomoc v hodnotě 95,7 milionu dolarů (2,1 miliardy korun) a další podporu ve výši 195 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) odloží. V červnu 1996 uvedl americký list The Washington Times, že Egypt od KLDR převzal materiál pro výrobu raket Scud.

reklama