reklama

Kvůli násilí muselo být ošetřeno skoro 900 lidí, kteří se pohybovali u volebních místností, aby tam odhlasovali, anebo aby je bránili před zasahujícími policisty.

Protestuje se na mnoha dalších místech, zablokovány jsou desítky silničních tahů v celém Katalánsku. Původně avizovaná generální stávka se dotkla částečně veřejné dopravy, nevyučovalo se na vysokých školách, v omezeném režimu fungovaly nemocnice.

Mnoho lidí se sešlo u katalánského sídla Lidové strany španělského premiéra Mariana Rajoye. Jeho vláda považuje úsilí katalánských lídrů za protiústavní a od začátku proti němu postupovala nekompromisně. Španělské ministerstvo vnitra tvrdí, že při nepokojích provázejících referendum bylo zraněno i 431 příslušníků federálních bezpečnostních složek; podle katalánských zdrojů to bylo o řád méně.

Protestující se shromáždili také před policejní prefekturou, kterou hlídal mohutný kordon policistů. Demonstrovalo se i před ubytovnami policistů, kteří v neděli proti voličům hrubě zasahovali. Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido v této souvislosti obvinil katalánskou regionální vládu, že podněcuje obyvatelstvo k povstání.

BBC uvádí, že provozu barcelonského letiště El Prat se stávka nedotkla, údajně pracují i taxikáři. Mnoho katalánských politických, odborových a jiných organizací na dnešek volalo po stávce ve všech společenských sférách, největší španělská odborářská sdružení UGT a CCOO ale iniciativu nepodpořila, takže zřejmě nebyl narušen například chod velkých továren.

Zastavila se práce v barcelonském přístavu, zavřená zůstala řada kulturních památek včetně katedrály Sagrada Familia. Všechny tréninky zrušil fotbalový klub FC Barcelona. Poslední údaje katalánských úřadů hovoří o zhruba 50 zablokovaných silnicích, podle deníku El País zůstaly zavřené téměř všechny školy a do práce nepřišly mimo jiné tři čtvrtiny pracovníků státních zdravotnických zařízení.

Terčem kritiky je hlavně španělská federální policie, jejíž zásah proti účastníkům kontroverzního referenda o nezávislosti považují organizátoři stávky za hrubé porušení práv a svobod. „Lidé jsou opravdu hodně naštvaní," řekl třiapadesátiletý účastník manifestace před katalánským ústředím španělské policie. „Pryč s okupačními silami" a „Ulice jsou pořád naše", skandovaly davy.

reklama