reklama

Administrativa republikánského prezidenta Donalda Trumpa tak zrušila jedno z nejkontroverznějších opatření zavedených v rámci zdravotnické reformy dřívějšího demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Soukromé firmy a neziskové organizace nebudou muset svým zaměstnankyním nabízet takové zdravotní pojištění, které zahrnuje i nárok na bezplatnou antikoncepci, pokud to je v rozporu s jejich "náboženským nebo morálním přesvědčením". Ochranu proti početí tímto způsobem získávalo 55 milionů žen, uvádí britská BBC. Než se Trump ujal prezidentského úřadu, sliboval, že tuto povinnost pro zaměstnavatele zruší.

Nařízení ministerstva zdravotnictví přivítali konzervativní křesťanští aktivisté a republikáni v Kongresu, demokraté a obránci práv žen ho naopak kritizují. Resort zdravotnictví uvedl, že přístup k antikoncepci podporuje "nebezpečné sexuální chování". Podle zástupce ministerstva zdravotnictví Rogera Severina vyřadit antikoncepci z pojištění svých zaměstnankyň se rozhodne jen malá část firem.

Americký kongres gynekologů a porodníků uvedl, že rozhodnutí Trumpovy administrativy jde proti zájmům pacientek. Aktivisté hájící práva žen oznámili, že Trumpovu vládu zažalují kvůli porušení zásady odluky církve od státu.

reklama