Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda Donalda Trumpa omezila přístup k bezplatné antikoncepci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Washington - Americké ministerstvo zdravotnictví vydalo nařízení, které umožňuje zaměstnavatelům v soukromém sektoru neposkytovat milionům Američanek bezplatnou antikoncepci.

Administrativa republikánského prezidenta Donalda Trumpa tak zrušila jedno z nejkontroverznějších opatření zavedených v rámci zdravotnické reformy dřívějšího demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Soukromé firmy a neziskové organizace nebudou muset svým zaměstnankyním nabízet takové zdravotní pojištění, které zahrnuje i nárok na bezplatnou antikoncepci, pokud to je v rozporu s jejich "náboženským nebo morálním přesvědčením". Ochranu proti početí tímto způsobem získávalo 55 milionů žen, uvádí britská BBC. Než se Trump ujal prezidentského úřadu, sliboval, že tuto povinnost pro zaměstnavatele zruší.

Nařízení ministerstva zdravotnictví přivítali konzervativní křesťanští aktivisté a republikáni v Kongresu, demokraté a obránci práv žen ho naopak kritizují. Resort zdravotnictví uvedl, že přístup k antikoncepci podporuje "nebezpečné sexuální chování". Podle zástupce ministerstva zdravotnictví Rogera Severina vyřadit antikoncepci z pojištění svých zaměstnankyň se rozhodne jen malá část firem.

Americký kongres gynekologů a porodníků uvedl, že rozhodnutí Trumpovy administrativy jde proti zájmům pacientek. Aktivisté hájící práva žen oznámili, že Trumpovu vládu zažalují kvůli porušení zásady odluky církve od státu.

Témata:  Donald Trump antikoncepce USA

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?