reklama

Prezident Zeman tento týden v rozhovoru pro TV Barrandov řekl, že by hlava státu měla mít zákonodárnou iniciativu, tedy možnost předkládat návrhy zákonů a jejich novel. Na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by podle něj už neměl být nutný spolupodpis premiéra. Také by ztížil možnost Poslanecké sněmovny přehlasovat prezidentské veto.

Zeman rovněž řekl, že v další fázi by měl mít prezident právo mluvit premiérovi do výběru ministrů, měl by mít právo je i odvolat či odmítnout je jmenovat. S nadsázkou řekl, že tyto další návrhy jsou však otázkou ne příštího desetiletí, ale století.

"My jsme parlamentní demokracie. Tohle by byl skoro ani ne poloprezidentský systém, ale prezidentský," zhodnotil Zemanovy představy Chvojka. Určitě by prý nesouhlasil s tím, aby měl prezident možnost odvolávat ministry. To, co navrhuje prezident, by znamenalo zrušit funkci premiéra, myslí si.

"Neříkám, že to nejsou systémy, které jinde fungují, ale prostě ten náš systém nevykazuje žádné známky toho, že by takovou zásadní změnu potřeboval, tak proč bychom ho měli takto destabilizovat?," doplnil ho Pelikán. Podle něj současná česká ústava funguje dobře. "Já si myslím, že v legislativě, a tady to platí obzvlášť, by se neměly měnit věci, které fungují," dodal. Věří, že nově zvolená Sněmovna po volbách bude ke změnám v ústavě přistupovat obezřetně.

Zákonodárnou iniciativu prezidenta a podobné změny v ústavě nepodporuje ani ODS. "Takhle to nejde, že si najednou něco přidáme a něco odendáme. To je nesmysl," řekl Blažek.

reklama