Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od smrti Che Guevary uplynulo 50 let. Pro některé je to velký revolucionář, pro další vrah a terorista

Che Guevara, Ernesto
Che Guevara, Ernesto
Foto: Pixabay

La Paz - V neděli uplynulo 50 let od násilné smrti Ernesta Che Guevary. Na kontroverzního argentinsko-kubánského revolucionáře vzpomínaly socialistické režimy Bolívie, Kuby, Venezuely a Nicaragui.

Bolivijský prezident Evo Morales se vypravil do vesnici La Higuera, kde Guevaru a jeho bojůvku v roce 1967 zlikvidovaly vládní síly. "Jsme zde, abychom upomínali na naše zásady a osvobození národů," řekl u Guevarovy bysty.

Vzpomínkové akce se odehrály i na Kubě, kde Guevara po svržení proamerické diktatury v roce 1959 zaváděl komunismus. "Che není mrtvý, jak chtěli jeho vrazi, nýbrž žije dál skrze své dílo a národ, jenž ho obdivuje a následuje jeho příkladu," prohlásil před Guevarovým mauzoleem v Santa Claře kubánský viceprezident Miguel Diaz-Canel. O něm se mluví jako o možné nové hlavě státu.

Argentinský lékař Ernesto "Che" Guevara patří dodnes k nejznámějším postavám marxismu nejen v Latinské Americe. Po úspěchu revoluce na Kubě se od roku 1965 pokoušel o její zopakování v Kongu a Bolívii. Jeho zabití v této zemi přispělo ke zrození mýtu.

Kubánští antikomunisté zejména z exilu jej ale vždy považovali za vraha a teroristu. Guevara, jenž na Kubě nechal popravovat politické oponenty, hrál také jednu z hlavních rolí při rozmístění sovětských raket na Kubě v roce 1962, což hrozilo přerůst v jaderný konflikt.

Témata:  Ernesto Che Guevara Bolívie Kuba

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.