reklama

Bolivijský prezident Evo Morales se vypravil do vesnici La Higuera, kde Guevaru a jeho bojůvku v roce 1967 zlikvidovaly vládní síly. "Jsme zde, abychom upomínali na naše zásady a osvobození národů," řekl u Guevarovy bysty.

Vzpomínkové akce se odehrály i na Kubě, kde Guevara po svržení proamerické diktatury v roce 1959 zaváděl komunismus. "Che není mrtvý, jak chtěli jeho vrazi, nýbrž žije dál skrze své dílo a národ, jenž ho obdivuje a následuje jeho příkladu," prohlásil před Guevarovým mauzoleem v Santa Claře kubánský viceprezident Miguel Diaz-Canel. O něm se mluví jako o možné nové hlavě státu.

Argentinský lékař Ernesto "Che" Guevara patří dodnes k nejznámějším postavám marxismu nejen v Latinské Americe. Po úspěchu revoluce na Kubě se od roku 1965 pokoušel o její zopakování v Kongu a Bolívii. Jeho zabití v této zemi přispělo ke zrození mýtu.

Kubánští antikomunisté zejména z exilu jej ale vždy považovali za vraha a teroristu. Guevara, jenž na Kubě nechal popravovat politické oponenty, hrál také jednu z hlavních rolí při rozmístění sovětských raket na Kubě v roce 1962, což hrozilo přerůst v jaderný konflikt.

reklama