Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump chtěl zabít Kim Čong-Una? KLDR tvrdí, že k pokusu o atentát došlo už v květnu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Pchjongjang/Washington - Severokorejský režim tvrdí, že během května byl do země nasazen tajný agent "Kim", který se měl pokusit spáchat atentát na Kim Čong-Una. Za hlavního viníka označil národní tisk Spojené státy. Noviny taky slavnostně oznámily, že severokorejská vláda pokus o atentát úspěšně překazila.

Kromě toho tisk tvrdí, že mezinárodní terorismus se nepodařil vymýtit kvůli tomu, že Spojené státy se ve věci neustále angažují. Oznámení bylo otisknuto v novinách Korejskou centrální zpravodajskou agenturou (KCNA), která se stará o propagandu v zemi. Vládu ve Washingtonu také obvinila z toho, že s pomocí války a teroru rozvrací legitimní režimy v nežádoucích státech.

"V květnu letošního roku jsme zadrželi skupinu hanebných teroristů, kteří infiltrovali naši zem na příkaz americké CIA a loutkové vlády v Jižní Koreji. Jejich cílem bylo spáchat atentát za pomoci biologických a chemických látek," stojí v prohlášení KCNA, která taky dodala, že to odhalilo skutečnou tvář Američanů, kteří stojí za mezinárodním terorismem.

Spojené státy jsou severokorejským tiskem popsány jako "chameleon", který "mění barvu" podle potřeby a svou taktikou rozvrací vlády zejména na Blízkém východě. Podobně jako v případě KLDR, i místní státy byly podezírány z vlastnictví jaderných zbraní, což sloužilo USA jako záminka pro ozbrojený útok.

Dále by měly být vlády ve Washingtonu a Soulu odpovědny za projekt s krycím názvem "Plán Jupiter", který cílí na svržení Kim Čong-Una za pomoci biochemických zbraní. Mezi viníky často figuruje i Jižní Korea, která je však podle Pchjongjangu pouhou loutkou v rukou USA. Operace "Kima" byla odhalená a překažená, o osudu údajného tajného agenta se však tisk už nezmiňuje.

Zpráva o nevydařeném atentátu přichází poté, co Kim Čong-Un přiznal, že země čelí "utrpení" kvůli přísným sankcím OSN. Avšak hned poté i dodal, že ekonomika státu roste i přes mezinárodní intervence. Podle Kima jsou jaderné zbraně jejich "ceněným mečem", který má národ ochránit před agresí amerických imperialistů.

Napětí mezi KLDR a USA nebezpečně stoupá po nedávných raketových testech. Odborníci z Ruska dokonce tvrdí, že se severokorejský režim chystá na novou sérii testů, tentokrát s mezikontinentálními střelami. Anton Morozov z ruské diplomacie minulý týden navštívil Pchjongjang, kde měl údajně zhlédnout dokument s výpočty, se kterými Severokorejci pevně věří, že tentokrát už by mohli úspěšně zasáhnout i území USA.

Témata:  Severní Korea USA atentát Donald Trump Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí v Česku? Ještě se ochladí, varují meteorologové

Květen je v Česku v posledních dnech poměrně chladný, přesto se v druhé polovině tohoto týdne ještě ochladí. Na horách se může vyskytnout sněžení, nejvyšší teploty klesnou o několik stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.