reklama

Jižní Korea je připravena nasadit grafitové bomby, které mohou v případě jaderné války paralyzovat energetickou síť Severní Koreje. Vojenské zdroje řekly zpravodajské agentuře Yonhap, že „bomba způsobující blackout" působí tím, že rozšíří vodivá grafitová vlákna, která proniknou přes elektrická zařízení do elektrické sítě.

Mohou způsobit vypínání jističů, ale i požáry transformátorů a dalších zařízení. Především však dochází k výpadkům v celé elektrické soustavě, což může vést až k takzvanému black-outu tedy komplexnímu zhroucení elektrické sítě.

Zbraně byly vyvinuty jihokorejskou Agenturou pro rozvoj obrany (ADD) jako jeden z prvků programu preventivního útoku označovaného jako Kill Chain. Program je navržen tak, aby detekoval, identifikoval a zachytil přicházející střely v co nejkratším čase. Spolupracuje také s Korejským systémem letecké a raketové obrany.

„ADD má k dispozici všechny technologie pro vývoj grafitové bomby", uvedl nejmenovaný vojenský představitel. „Je to okamžik, kdy budeme moci kdykoliv budovat tyto bomby“.

Ministerstvo obrany také požadovalo, aby byl do rozpočtu na příští rok zahrnut také projekt za asi 500 milionů wonů (436 tisíc dolarů). Ministerstvo financí to ale nepřijalo, dodal.

Bomba je často označována jako „měkká bomba", protože zasahuje pouze elektrické a energetické systémy a je nesmrtící. Poprvé byla použita Amerikou proti Iráku v letec 1990-1991 během války v Perském zálivu a pak znovu vojáky NATO proti Srbsku v roce 1999.

Jižní Korea dál pokračuje v hledání způsobů, jak zvýšit své obranné schopnosti vůči Severní Koreji a jejímu vůdci Kim Čong-unovi. Grafitové bomby nejsou smrtící pro ty, kteří žijí v zasažených oblastech. Vývoj těchto raket je kvůli hrozbě ze strany KLDR velmi rychlý, původně měla být strategie národní obrany připravena až po roce 2020.

Zpráva přichází krátce poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un dosadil do nejvyššího vedení země svou sestru Kim Jo-čong. Ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce zvolil Kim Jo-čong kandidátkou svého všemocného politického byra.

reklama