Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé v Malawi mají strach z upírů, vláda vyhlásila zákaz nočního vycházení

Africké děti, ilustrační fotgorafie
Africké děti, ilustrační fotgorafie
Foto: UNICEF

Lilongwe - V Malawi se šíří strach z bytostí, které prý pijí lidskou krev jako součást magických rituálů. Rozvášněný dav už zabil pět "upírů". Vláda africké země proto v obavách z pokračování násilností zavedla zákaz nočního vycházení.

Podle místních pracovníků OSN, která z obav o jejich bezpečí stáhla své lidi ze dvou oblastí na jihu země, se patrně upírské pověsti začaly šířit ze sousedního Mozambiku.

Prezident Malawi Peter Mutharika slíbil, že zabití lidí podezíraných z pití lidské krve nechá důkladně vyšetřit.

Úroveň vzdělanosti je v zemi velmi nízká a šíření pověr není nijak výjimečné. Násilnosti spojené s upírskými pověrami již v zemi vypukly v roce 2002. Malawi patří také k několika africkým zemím, kde je v ohrožení život albínů, neboť místní věří, že lektvary připravené z jejich těl jim zajistí zdraví a štěstí.

Témata:  Malawi Afrika násilí

Související

Aktuálně se děje

28. června 2026 20:11

Ledecký se opřel do Klempíře a Macinky. Přijeli jste se znemožnit, vzkázal

Česko řeší vystoupení motoristických ministrů na festivalu v jihomoravské Strážnici, kde lidé vypískali nejprve Oto Klempíře a následně i Petra Macinku. Neuniklo to ani hudebníkovi Janku Ledeckému. Otec olympijské šampionky věnoval oběma politikům vlastní vzkaz. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy