Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dav v Malawi brutálně ubil další "upíry", jedna z obětí trpěla epilepsií

Podle tradice na upíry pomáhá kříž, ilustrační foto.
Podle tradice na upíry pomáhá kříž, ilustrační foto.
Foto: Pixmac

Lilongwe - V Malawi se dál šíří zvěsti o upírech a od září už skupiny beroucí spravedlnost do vlastních rukou zabily nejméně osm lidí podezřelých z vysávání krve. Nejnovější dva případy se staly tento týden na jihu země.

Vlna útoků začala v Malawi v polovině září a dospěla už také do Blantyre, druhého největšího města v zemi. Jednoho muže zde ve čtvrtek rozvášněný dav ubil a následně zapálil, druhého útočníci ukamenovali.

Podle BBC zřejmě první oběť trpěla mentálními problémy nebo epilepsií. Britský deník The Guardian uvádí, že vlna násilí v důsledku strachu z domnělých upírů má již šest obětí, podle agentury Reuters je jich nejméně devět.

"S ohledem na to, že jsme konzervativní a obecně pověrčivý národ, který věří tajemným magickým zdůvodněním různých jevů, mají lidé tendenci vinit za své strádání ty, kterým říkají vysávači krve," uvedl psycholog z Malawijské univerzity Chiwoza Bandawe. Dodal, že cílem útoků jsou často psychicky nemocné osoby.

Situaci na jihu Malawi se snaží zklidnit policie, která zatkla 140 osob podezíraných z účasti na krvavém tažení proti domnělým upírům. Zasažené oblasti monitoruje také prezident Peter Mutharika. Ten zároveň před týdnem varoval "upíry", aby přestali terorizovat obyvatelstvo.

Témata:  Malawi rituál hrobky ukřižování

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.