Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dav v Malawi brutálně ubil další "upíry", jedna z obětí trpěla epilepsií

Podle tradice na upíry pomáhá kříž, ilustrační foto.
Podle tradice na upíry pomáhá kříž, ilustrační foto.
Foto: Pixmac

Lilongwe - V Malawi se dál šíří zvěsti o upírech a od září už skupiny beroucí spravedlnost do vlastních rukou zabily nejméně osm lidí podezřelých z vysávání krve. Nejnovější dva případy se staly tento týden na jihu země.

Vlna útoků začala v Malawi v polovině září a dospěla už také do Blantyre, druhého největšího města v zemi. Jednoho muže zde ve čtvrtek rozvášněný dav ubil a následně zapálil, druhého útočníci ukamenovali.

Podle BBC zřejmě první oběť trpěla mentálními problémy nebo epilepsií. Britský deník The Guardian uvádí, že vlna násilí v důsledku strachu z domnělých upírů má již šest obětí, podle agentury Reuters je jich nejméně devět.

"S ohledem na to, že jsme konzervativní a obecně pověrčivý národ, který věří tajemným magickým zdůvodněním různých jevů, mají lidé tendenci vinit za své strádání ty, kterým říkají vysávači krve," uvedl psycholog z Malawijské univerzity Chiwoza Bandawe. Dodal, že cílem útoků jsou často psychicky nemocné osoby.

Situaci na jihu Malawi se snaží zklidnit policie, která zatkla 140 osob podezíraných z účasti na krvavém tažení proti domnělým upírům. Zasažené oblasti monitoruje také prezident Peter Mutharika. Ten zároveň před týdnem varoval "upíry", aby přestali terorizovat obyvatelstvo.

Témata:  Malawi rituál hrobky ukřižování

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 11:46

Selhání zdravotní péče. O5 a Radeček mají obavy o zpěváka Tomáše Poláka

Hodně špatnou vizitku vystavila známá česká kapela O5 a Radeček lékaři z orlickoústecké nemocnice. Podle výpovědi členů skupiny odmítl pomoci zpěvákovi Tomáši Polákovi, jehož postihla náhlá bolest nohy. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?