Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letadlo s viceprezidentem Malawi v pondělí ráno zmizelo z radarů

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Letadlo s viceprezidentem východoafrického státu Malawi Saulosem Chilimem v pondělí ráno zmizelo z radarů po odletu z hlavního města Lilongwe. Uvedl to server BBC.

Letadlo mělo přistát mělo v Mzuzu na severu země v poledne středoevropského letního času, avšak na místo určení nedoletělo. 

Na palubě letadla se nacházelo kromě viceprezidenta devět dalších osob. Prezident Lazarus Chakwera nařídil záchrannou operaci a sám zrušil svoji plánovanou pracovní cestu na Bahamy.

Malawi je vnitrozemský stát s 20 miliony obyvatel ležící v jihovýchodní Africe, který je obklopen Tanzanií na severu, Mosambikem na východě, jihu a západě a Zambií na západě. Hlavním městem je Lilongwe.

Velkou část území zabírá jezero Malawi, které je jedním z největších a nejhlubších jezer na světě. Jezero je známé svou biodiverzitou a je domovem mnoha endemických druhů ryb, zejména cichlid.

Historicky bylo Malawi známo jako Nyasaland a bylo britskou kolonií. Nezávislost na Spojeném království získalo 6. července 1964. Prvním prezidentem se stal Hastings Kamuzu Banda, který vládl až do roku 1994, kdy byl zvolen první demokratický prezident Bakili Muluzi.

Dnes je Malawi demokratickou republikou s více stranickým systémem, kde prezident zastává funkci hlavy státu i vlády. Současným prezidentem je Chakwera, který nastoupil do úřadu v červnu 2020.

Témata:  Malawi letectví a letadla

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.