Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve švýcarských odpadních vodách jsou kila zlata a stříbra, vyplatilo by se rýžování

Zlaté cilhličky, ilustrační fotografie
Zlaté cilhličky, ilustrační fotografie
Foto: omnimedia.cz

Bern - Do čističek odpadních vod ve Švýcarsku ročně doputuje 3000 kilogramů stříbra a 43 kilogramů zlata. Hodnota těchto kovů se pohybuje kolem 1,5 milionu franků (33,7 milionu Kč). Ukázala to studie ústavu Eawag.

V některých čističkách v jihošvýcarském kantonu Ticino je dokonce koncentrace zlata tak vysoká, že by se zřejmě vyplatilo ze splašků získávat.

V kantonu Ticino stojí několik podniků na zpracování zlata, stříbro do odpadních vod po celém Švýcarsku putuje především z chemických a farmaceutických firem, ale i z firem vyvíjejících hi-tech výrobky.

Podle hlavního autora studie Base Vriense jsou v odpadních vodách ve Švýcarsku výrazné koncentrace i jiných vzácných kovů a dalších prvků, například tantalu, germania, niobu, titanu a gadolinia. Pro lidské zdraví nejsou tyto koncentrace škodlivé. Ústav nicméně připouští, že řadu nových prvků a jejich vliv na člověka vědci ještě dokonale neprozkoumali.

Témata:  Švýcarsko zlato zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

8:41

Z Trojského mostu se zřítil mladík. Tragédie zastavila tramvaje

Tragédie se v sobotu večer stala na Trojském mostě pro automobilovou a tramvajovou dopravu v Praze 7. Mladík se tam ze zatím nezjištěných důvodů zřítil z mostní konstrukce na koleje. Vážným zraněním na místě podlehl. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy