Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paříž chce do roku 2030 zakázat auta s benzinovým a naftovým motorem

Paříž, ilustrační foto
Paříž, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Paříž - Francouzská metropole hodlá do roku 2030 zakázat všechny automobily s benzinovým a naftovým motorem. Uvedl to dnes činitel pařížské radnice zodpovědný za dopravu Christophe Najdovski.

"Jde o dlouhodobé plánování ohledně strategie, která sníží skleníkové plyny," řekl Najdovski. "Doprava je jedním z hlavních zdrojů skleníkových plynů... a proto plánujeme do roku 2030 opustit auta se spalovacím motorem, respektive auta na fosilní paliva," řekl rozhlasové stanici France Info.

Paříž bude v roce 2024 hostit letní olympijské hry a do této události chce skoncovat s naftovými automobily.

Francouzská metropole byla místem, kde byla v roce 2015 podepsána dohoda o ochraně klimatu. Ta si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

V celé Francii by se do roku 2040 měly přestat prodávat benzinové i naftové automobily. Tento cíl představil v červenci ministr životního prostředí Nicolas Hulot.

Témata:  Paříž Francie auto

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 8:52

Zemřel Josef Černý (†85): Hokejista se v roce 1972 zapsal jedním krokem do dějin

Sportovní svět zasáhla smutná zpráva o úmrtí Josefa Černého, jedné z největších hokejových legend Československa a sedminásobného mistra s brněnskou Kometou. Tento hokejista je historicky nejproduktivnějším hráčem brněnského klubu, který se stal jeho nejlepším střelcem a nahrávačem. V průběhu své kariéry odehrál 671 zápasů, během nichž vstřelil 405 gólů a připsal si 230 asistencí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.