Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko využilo k vměšování do americké politiky i Pokémon Go? Moskva se obvinění jen směje

Pokémon GO
Pokémon GO
Foto: Pixabay

Washington - Podle stanice CNN se Rusko snažilo ovlivnit americkou politiku i pomocí populární aplikace Pokémon Go, která svým uživatelům prostřednictvím chytrého telefonu umožňuje odchytávat virtuální postavy. Kampaň z dílny Moskvy opakovaně upozorňovala na policejní brutalitu v USA.

Rusko podle CNN vytvořilo rozsáhlou síť kolem virtuální kampaně s názvem "Nestřílejte nás" (Don't Shoot Us), která se zdála být součástí amerického hnutí "Na černošských životech záleží" (Black Lives Matter). Zprávy o rasové nesnášenlivosti prý takzvaní trollové, tedy provokatéři najatí Moskvou, šířili napříč různými platformami včetně facebooku, twitteru nebo youtube.

Ruská kampaň upozorňovala na smrt mladého černocha Michaela Browna, který byl v roce 2014 zastřelen při násilných demonstrací poblíž St. Louis. Trollové se pravděpodobně snažili vyvolat protesty mezi Afroameričany a zároveň prezentovat jejich aktivismus jakožto rostoucí hrozbu v americké společnosti.

Na facebooku, twitteru a youtube bylo zveřejněno více něž 200 videoreportáží o údajné policejní brutalitě. Autoři kampaně pak nabádali uživatele aplikace Pokémon Go, aby virtuální postavy odchytávali na místech, kde k policejním zásahům údajně došlo. Chycené postavy pak měli pojmenovat podle obětí incidentů.

"Afroameričané podle CNN zřejmě definují svoji občanskou pozici na základě hry chytající pokémony. Takto neschopně odůvodnila televize příčiny vzniku rasových problémů v současných Spojených státech. Znovu za to můžou Rusové ... a jimi ovládaní pokémoni," komentovala zprávu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Témata:  volby v USA Rusko CNN USA Pokemon

Související

Aktuálně se děje

22. února 2026 19:03

Rozhodlo prodloužení. Zlato při návratu hráčů z NHL vydřeli Američané

Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy