reklama

KLDR v září otestovala balistickou raketu, která urazila 3700 kilometrů, než dopadla do Tichého oceánu. Moskva očekává, že Pchjongjang chystá další raketový test.

Moskva prosazuje, aby se krize kolem severokorejských testů řešila diplomatickou cestou. Čína schvaluje plán podporovaný i Ruskem, který by umožnil pozastavení programu severokorejského vývoje jaderných zbraní výměnou za zastavení amerických vojenských cvičení v regionu.

Podle jihokorejského deníku Dong-Ah ilbo souvisí další chystaný severokorejský test s námořním cvičením, které Jižní Korea a Spojené státy plánují společně zahájit příští týden. Satelitní snímky podle listu ukázaly, že z hangárů u Pchjongjangu byly vyvezeny balistické rakety. Washington a Soul mají podezření, že se KLDR připravuje na odpálení střel schopných dosáhnout území USA, uvedl deník.

Cvičení, které je plánováno na 16. až 26. října v Japonském a Žlutém moři a které má vést americká letadlová loď, považuje Pchjongjang za provokaci. Soul a Washington označují cvičení za demonstraci vůle k obraně a snahu o odstrašení totalitní KLDR.

reklama