reklama

Irácká vláda původně vyzvala kurdské jednotky, aby se do sobotní půlnoci stáhly ze svých pozic kolem Kirkúku, což ale pešmergové odmítli. Žádné násilné incidenty po vypršení ultimáta nebyly od Kirkúku hlášeny. Irák pak údajně lhůtu prodloužil.

"Prezident Fuád Masúm, prezident Masúd Barzání a vysocí představitelé Vlasteneckého svazu Kurdistánu (PUK) se sejdou k jednání" dnes dopoledne, řekl agentuře AFP nejmenovaný vysoký kurdský představitel. Setkání se uskuteční v provincii Sulajmáníja, která se nachází východně od okresu Kirkúk, který je bohatý na ropu.

Bagdád požádal Kurdy, aby vrátili správu nad městem Kirkúk i celou stejnojmennou provincií centrální irácké vládě poté, co Kurdové v září uspořádali referendum o své nezávislosti. Podpořilo ji až 90 procent hlasujících.

Správa iráckého autonomního Kurdistánu tento týden oznámila, že vyslala do oblasti Kirkúku 6000 ozbrojených mužů jako posily v přípravě na možnou operaci irácké armády. Irácký premiér Hajdar Abádí ale předem vyloučil možnost použití síly proti Kurdům.

reklama